• 24.1.2012 11:49:00
 • İHA
Haberi Paylaş

"Eximbank Tunus'a 500 Milyon Dolarlık Kredi Açtı"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk Eximbank'ın Tunus'a 500 milyon dolarlık kredi açtığını ifade etti

Bir dizi resmi temaslar kapsamında Tunus'ta bulunan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan 'Türkiye-Tunus İş Forumu'nda konuştu. Çağlayan yaptığı konuşmasında Türkiye'nin Tunuslu işadamlarına tüketim malı taleplerinde 2 yıla varan vadeli kredi desteği sağlanabileceğini belirtti. Çağlayan ayrıca " Tunus ve halkı tüm dünyaya ve bölgeye barışın huzurun, demokrasinin, bireysel hak ve özgürlüklerin meşalesini yakmıştır" dedi.

 

"1,1 MİLYAR DOLAR BİZİM DOSTLUĞUMUZU, KARDEŞLİĞİMİZİ SİMGELEMEKTEN UZAK BİR RAKAM"

 

İki ülke arasındaki dış ticaret hacminin yetersiz olduğuna değinen Çağlayan "Tunus 43, Türkiye ise 375 milyar dolar dış ticaret hacmine sahip bir ülkedir. Buna karşı dış ticaret hacmimiz sadece 1,1 milyar dolar. Bu, bizim dostluğumuzu, kardeşliğimizi simgelemekten uzak bir rakam. Türk işadamları özellikle müteahhitlik sektöründe çok başarılı çalışmalara imza atıyor. Türk müteahhitlik sektörü Çin'den sonra dünya ikincisi. 93 ülkede 6 bin 500'ün üzerinde projede 207 milyar dolardan fazla taahhüt gerçekleştirdiler. Türk müteahhitlerinin en başarılı olduğu bölgelerden birisi de Afrika kıtasıdır" dedi.

 

Eximbank'ın Tunus'a 500 milyon dolarlık kredi açtığını belirten Çağlayan "500 milyon dolarlık Türk Eximbank kredisi sizlere hayırlı olsun. Gerekirse bu krediyi daha da artırmaya hazırız. Çok düşük faizlerle, 10 yıla kadar vadeyle Tunus'ta yatırım yapacak olan kardeşlerimize büyük bir destek vereceğiz. Tunuslu kardeşlerimiz, Tunus'ta yapacakları yatırımlarda Türkiye'den alacakları makine ve teçhizat için 10 yıl ve üzerinde vadeyle kredi imkanına sahip olacaklar. Yine Türkiye'den karşılayacakları tüketim malı taleplerinde 2 yıla kadar vadeli kredi desteği alabilecekler" açıklamasında bulundu.

 

Tunus'u cazibe merkezi haline getirmek ve ülkeye yabancı sermaye getirebilmek için gerekli mevzuat değişikliklerini yapılacağını belirten Tunus Sanayi ve Ticaret Bakanı Mohamed Lamine Chakhari de, Türk yatırımcıların ülkede karşılaşacağı her türlü sorunun çözümü için Bakanlığın kapısının açık olduğunu ifade etti.

 

Forumdaki konuşmaların ardından, iki bakan Tunus-Türkiye Serbest Bölgeler Ortaklık İşbirliği anlaşmasına ilişkin mutabakat zaptını imzaladı.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  5 + 6
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.