• 30.12.2011 15:57:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

“Fas, Türk İşadamları İçin Fırsatlarla Dolu”

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) Genel Sekreteri Mustafa Gündoğan, Afrika'nın kuzeyinde bulunan Fas'ta ciddi bir ticaret potansiyeli bulunduğunu söyledi.

Fas'tan bir heyetin 2012 Ocak ayında İstanbul'a geleceğini belirten Gündoğan, "Fas'ı, özellikle Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki son siyasi gelişmeler ışığında, Balıkesir ve Çanakkale'deki sanayici ve işadamlarımız için önemli bir pazar olarak görüyoruz." dedi.

 

Geçen hafta Balıkesir Genç Sanayici ve İşadamları Derneği (GESİAD)'nin Fas'a düzenlediği inceleme ziyaretine katılan Gündoğan, temaslarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Fas’ta dernek yöneticileriyle birlikte çeşitli incelemelerde bulunan GMKA Genel Sekreteri, Kazablanka Yatırım Ajansı Direktörü Hamid Ben Elafdil başta olmak üzere Roches Noires Belediye Başkan Yardımcısı Abderrahim Outas, Attijariwafabank Ticari Pazarlama Müdürü Abdesiam Taadi ve gıda ürünleri ticareti yapan Cita Trading Genel Müdürü Moulay Rachid Ladnan ile görüşerek Fas’ın yatırım fırsatları hakkında bilgi aldı. Görüşmeler hakkında kısa bilgiler aktaran Gündoğan, Fas’ın özellikle tarım sanayisi konusunda ciddi bir yatırım ve ticaret beklentisi içinde olduğunu söyledi. Batı Afrika için stratejik bir nokta olduğuna dikkat çekerek, "Tarım makineleri konusunda ciddi bir ticaret potansiyeli var. Fas devleti, tarım makinelerinin ithalatını destekleyen çeşitli mekanizmalar kurmuş. Buraya bölgemizden tarım makinesi ihraç edebiliriz. Bununla ilgili ajansımızda yapabileceklerimiz konusunda uzman arkadaşlarımız ve bölge paydaşlarıyla görüşeceğiz. Fas’tan bir heyetin ocak ayındaki İstanbul ziyaretinde, bölgemizle ilgili yatırım fırsatlarını ve ihracat potansiyelimizi muhataplarımıza aktaracağız." şeklinde konuştu.

 

Fas ziyaretinde Ünlüer Et ve Entegre Tesisleri Yönetim Kurulu Başkanı Önder Ünlüer’in mezbahasına da giden GESİAD heyeti, kendisinden ülkeyle ilgili gözlemleri ve çalışmaları hakkında bilgi aldı. Balıkesir'in Gönen ilçesindeki Sarıköy Mezbahası'nı da işleten Ünlüer, dünyaca ünlü liman şehri Kazablanka’da, ülkenin tek mezbahasını 10 yıllığına işletiyor. Şehrin bütün et ihtiyacını karşıladıklarını belirten Önder Ünlüer, günde 2 bin küçükbaş ve 700 büyükbaş hayvan kesimi yaptıklarını söyledi. Fas’taki canlı hayvan üretiminin yeterli olmadığını vurgulayan Ünlüer, açığı Avrupa ülkelerinden kapattıklarını dile getirdi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  6 + 14
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.