• 15.5.2012 11:00:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

"Finans Dünyasında Sıkı Kurallara İhtiyacımız Var"

ABD Başkanı Barack Obama, finans endüstrisinde daha sıkı kurallara ihtiyaç olduğunu söyledi

Önceki hafta ABD’nin güvenilir yatırım bankası JP Morgan Chase'nin 2 milyar dolar kaybettiğini açıklamasının etkisi devam ederken, Başkan Obama bu zararın Wall Street reformuna olan ihtiyacı güçlendirdiğini belirtti. Obama, “Kanunların hem vergi ödeyenleri hemde bankların korunması gerekir.” dedi.

 

        ABC televizyonuna konuşan Başkan Obama, Jp Morgan Chase için 'ülkenin en iyi yönetilen bankalarından biri', üst yönetisi Jamie Dimon için ise 'ülkenin en akıllı yöneticilerinden biri' olarak bahsetti. 2012 seçim kampanyasında ekonomik reformlardan bahseden Başkan Obama “Risk alan girişimciler ve yenilikçilerin ödüllendirilmesi lazım. Bence girişimcilerin özgürce hareket etmesi hepimizin yararınadır.” ifadelerini kullandı.

 

        Şirketin geçen hafta 2 milyar dolar zarar ettiğinin açıklamasından sonra şirketin yatırım müdürü Ina Drew dün emekliliğe ayrılmıştı. Önceki hafta zarar açıklanmasından sonra Jp Morgan hisseleri yüzde 10 gerileyerek, şirketin 14 milyar dolar değer kaybetmesine yol açmıştı. Analistler, şirketin 2 milyar dolarlık zararı telafi edebileceğini ancak bankanın risk yöneticisi kredibilitesindeki hasarı düzeltmesinin zaman alacağı görüşünde.

 

        Ülkedeki bazı ekonomistler zararın açıklanmasından sonra şirketin CEO’su Jamie Dimon’un da istifa etmesi gerektiğini ileri sürüyor.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  2 + 18
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.