• 7.12.2012 16:55:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Finans Kuruluşları Tacikistan’a Yardımı Sürdürüyor

Uluslararası finans kuruluşları, Orta Asya’nın ekonomisi darboğazda olan ülkesi Tacikistan’a yardım etmeyi sürdürüyor

Finans kuruluşlarından Asya Kalkınma Bankası, Duşanbe yönetimine gelecek iki yıl içerisinde 137 milyon dolar karşılıksız yardımda bulunma kararı aldı.

 

Söz konusu bankanın Tacikistan’a atanan yeni daimi temsilcisi C.C. Yu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 2013-14 yıllarını kapsayan yardım programı kapsamında, ülkedeki enerji sektörü ve bölgesel karayollarının iyileştirilmesi için mali yardımda bulunulacağını söyledi. Banka temsilcisi Yu, Asya Kalkınma Bankası’nın kaynaklarının sınırlı olduğunu kaydederek, bundan dolayı enerji ve ulaşım gibi önemli sektörler için mali kaynak ayrılacağını ifade etti.

 

Tacikistan’a yabancı yatırımın çekilmesi için ortam oluşturmaya çalıştıklarını kaydeden Yu, ayrıca ülke yönetimine "kendi kaynakları" ile "kendi problemlerini" çözmek için yardımcı olacaklarını ifade etti. 2008 yılından beri Tacik hükümetine karşılıksız mali yardımda bulunduklarını kaydeden banka temsilcisi, indirimli kredi vermekten vazgeçtiklerini ve ülkenin dış borcunu arttırmak istemediklerini söyledi.

 

Bu arada, Tacikistan’ın dış borcu 2 milyar 185 milyon dolar seviyesine ulaştı. Yurtdışına fazla ihracat yapamayan Tacik yönetimi, bundan dolayı dış borcu kapatmakta zorluk çekiyor.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  2 + 13
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.