• 26.12.2011 14:16:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

“Fiyatları Turizm Ateşledi”

Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) Başkanı Mehmet Çakman, sebze-meyve fiyatlarındaki artışa yılbaşındaki hareketliliğin sebep olduğunu söyledi.

Sonbaharın zam şampiyonu patlıcan, Bursa Kent Hali’nde 3 TL ile 4,8 TL arasında satılırken, sivri biber 6,5 liradan, salatalık ise 4,2 liradan tezgaha çıkıyor. Yerli muzun kilosu ise 2,4 liradan başlıyor. Pazar ve marketlerde ise patlıcanın kilosu 5-6 liradan, salatalığın kilosu da 4-5 liradan satışa sunuluyor. Ispanağın kilosu 2-2,5 lira, pırasa ise 0,5-1 lira arasında değişiyor.

 

Mehmet Çakman, fiyatlardaki yükselişi turizbdeki hareketliliğe bağladı. Yılbaşı öncesi otellerdeki doluluk oranlarının arttığını, turizmde yaşanılan bu hareketlilikle otellerin stoklarını doldurduğunu belirten Çakman, şöyle konuştu:

 

“Her zaman söylüyoruz. Sektörümüzdeki fiyatlar arz talebe göre değişiyor. Biz vatandaşlarımıza ‘mevsimsel ürün tüketin’ çağrısında bulunuyoruz. Domates, patlıcan yerine ıspanak, pırasa gibi mevsim sebzelerinin tüketilmesi daha ekonomik olur. Yılbaşı sebebiyle artan fiyatların yeni yılın ilk günleriyle birlikte düşmesini bekliyoruz. İklimde anormal bir gelişme olmazsa, yani don ve sel baskınları olmazsa sebze-meyve fiyatları yılbaşı sonrası normal düzeye gerileyecektir.”

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  6 + 18
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.