• 24.1.2012 16:49:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Fonlama Miktarı 3-7 Milyar TL Arasında Olacak

Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, 21 Şubat tarihine kadar bir hafta vadeli repo ihalesi ile sağlamayı planladığı fonlama tutarının 3 milyar TL ile 7 milyar TL arasında devam etmesini kararlaştırdı

    Para otoritesi, 25 Kasım 2011 tarihinde yayınladığı duyuru ile bankaların likidite yönetimlerini kolaylaştırmak ve toplam fonlama maliyetlerini öngörebilmelerine yardımcı olmak amacıyla bir hafta vadeli repo ihalesi ile sağlamayı planladığı fonlama miktarı hakkında kamuoyunu düzenli olarak bilgilendireceğini açıklamıştı. Bu çerçevede bankanın bir hafta vadeli repo ihalesi ile sağladığı vadesi gelmemiş toplam fonlama stoğu (haftalık vadeli fonlama miktarı) için planlanan alt sınır Reuters sisteminin 'CBTF' sayfasında ilan edilmeye devam ediyor.

 

    TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın İstanbul Sanayi Odası'nda yaptığı sunumda Merkez Bankası likidite yönetimi hakkında bankaların öngörebilirliğini artırmak amacıyla bir sonraki Kurul toplantısına kadar miktar ihalesi yöntemi ile düzenlenen bir hafta vadeli repo ihalelerine ilişkin günlük fonlamanın 3 milyar TL ile 7 milyar TL arasında olacağı belirttiği ifade edilen konuyla ilgili açıklamada, şöyle denildi:

 

    "Para Politikası Kurulu’nun 24 Ocak tarihli toplantısında alınan karar uyarınca bir sonraki Kurul toplantısının yapılacağı 21 Şubat tarihine kadar miktar ihalesi açılacak normal günlerde fonlama tutarının 3 milyar TL ile 7 milyar TL arasında devam etmesi kararlaştırıldı. Söz konusu alt ve üst sınır her Para Politikası Kurulu toplantısından sonra Reuters sisteminin 'CBTF' sayfasında ilan edilmeye devam edecektir. Ayrıca, yapılan TL likidite öngörüleri ve Hazine hesap bakiyesinin yüksek düzeylerde seyredeceği hususları dikkate alınarak 2012 yılı Para ve Kur Politikası’nda yer alan likidite yönetimi stratejisi çerçevesinde başlanan bir ay vadeli repo ihaleleri ile 27 Ocak – 23 Şubat 2012 döneminde yapılması planlanan toplam fonlama miktarı için üst sınır 20 milyar TL, söz konusu dönemde açılacak her bir ihale miktarına ilişkin üst sınır ise 5 milyar TL olarak belirlenmiştir. Likidite koşullarında öngörüler dışında önemli bir değişiklik gözlendiği istisnai durumlarda planlanan limitlerin dışında fonlama yapılabilecektir."

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  8 + 2
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.