• 23.12.2011 06:56:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

“Fransız Yatırımları Güvende”

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'de bine yakın Fransız sermayeli yatırımcı olduğunu belirtti

Çağlayan, “Türkiye ekonomisine güvenerek, inanarak yapılmış bu yatırımlar bizim kendi yatırımlarımız kadar güvendedir. Fakat Türk halkının hassasiyet taşıdığı noktalar var. Türk halkı bu konuda aşırı duyarlıdır, bu göz ardı edilemez.” dedi.

1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasa teklifinin Fransa Meclisi’nde kabulüne ilişkin yazılı açıklamada bulunan Zafer Çağlayan, “Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy bir popülizm nöbetine tutulmuştur, umarım bu gelişmeye karşı Fransa halkı gerekli tepkiyi gösterir. Bu aslında kıskançlık histerisidir, bu bir kıskançlık krizidir.” ifadesini kullandı.

Bakan Çağlayan, “Ermeni soykırımı yoktur” demenin suç olarak nitelendirilmeye çalışıldığı benzer dönemlerin geçmişte de yaşandığını ifade etti.

 

Bakan Çağlayan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“İlla bir soykırım aranıyorsa Sarkozy'nin tarihçilik merakı varsa, gitsin kendi tarihine baksın. Kendi tarihi bir sürü katliamla, sömürgeyle, emperyalizmle doludur. Yaşanılan duruma karşı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ifade ettiği gibi birçok tedbir bulunmaktadır. Ayrıca Ocak 2012 tarihinde iki ülke Ekonomi Bakanlarının eş başkanlığında yapılması planlanan Türkiye-Fransa Ortak Ekonomik ve Ticari Komite Toplantısı’na katılmıyoruz."

 

İki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 2011 yılının ilk 10 ayında 14 milyar dolara yaklaştığını vurgulayan Çağlayan "Fransa, Türkiye için Avrupa'da ve dünyada önemli ekonomik partnerlerden biridir. Türkiye'de bine yakın Fransız sermayeli yatırımcı vardır. Türkiye ekonomisine güvenerek, inanarak yapılmış bu yatırımlar bizim kendi yatırımlarımız kadar güvendedir. Fakat Türk halkının hassasiyet taşıdığı noktalar var. Türk halkı bu konuda aşırı duyarlıdır, bu göz ardı edilemez." ifadelerini kullandı.

 

"Türkiye artık eski Türkiye değil. Bu Türkiye onlara büyük gelir." diyen Çağlayan, şunları kaydetti: "Bu aslında kıskançlık histerisidir. Bu bir kıskançlık krizidir. Onlar hala Türkiye'yi eski Türkiye zannediyorlar. Türkiye son derece güçlü, dünyanın her tarafından 6 milyon insanı olan, Fransa'da 500 binin üzerinde vatandaşı olan bir ülkedir. Fransa'da yaşayan Türkler de bu konuya ciddi tepki gösterecektir. Bu tasarının Fransa'ya vereceği zararın Fransız halkına anlatılması konusunda oradaki Türk vatandaşlarımıza önemli görevler düşmektedir. Alınan bu karar hem demokrasiye hem ifade özgürlüğüne, hem de insan haklarına aykırı bir karardır. Alınan bu kararla Fransa Meclisi olaylara Fransız kalmıştır."

"Türkiye olarak her zaman arşivlerimiz açık." ifadelerine yer veren Çağlayan, "Türkiye olarak her zaman zor durumda olanlara kucak açtık, onların sığınabilecekleri liman olduk. Geçmişimizde böyleydi, bugün de böyle, yarın da böyle olacak. Umuyorum ki, Fransa halkı da bu karara en sert tepkiyi gösterecek, Türkiye-Fransa dostluğunun arasına girmek isteyen siyasetçilere gereken dersi verecektir.” açıklamasında bulundu.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  4 + 2
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.