• 26.12.2011 12:25:00
 • Elif TOPTAŞ
Haberi Paylaş

Gaziantep En Çok İhracat Yapan İller Arasında

Gaziantep Türkiye’nin en çok ihracat yapan illeri arasında 6.sırada yerini alıyor

Gaziantep Türkiye’nin en çok ihracat yapan illeri arasında 6.sırada yerini alıyor. Konuya ilişkin açılma yapan GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, ihracattaki yükselişin devam etmesini temenni ettiklerini belirtti.

Abdulkadir Çıkmaz 2011 Ocak-Eylül dönemi ihracat rakamlarını açıklayarak Gaziantep’in Türkiye’de ki ihracat rakamlarına da değindi. Çıkmaz,bölgenin  ihracatında Orta Doğu Ülkelerinin yüzde 59,9 pay ile ilk sıradaki yerini korurken,AB Ülkelerinin yüzde 19,1 pay ile ikinci ve Afrika Ülkeleri yüzde 6,1 pay ile üçüncü sırada bulunduğunu ifade etti.  Irak, İtalya, S.Arabistan, Almanya, Suriye, ABD, Rusya, İngiltere, İran ve Polonya’nın  bölgenin  ihracatında ilk sıralarda yer aldığını söyleyen Çıkmaz, bu durumun deva etmesini istediklerinin altını çizdi.

Abdulkadir Çıkmaz, “Ayrıca, halı, kimyevi maddeler, bitkisel yağlar, buğday unu, çimento ve toprak ürünleri, dokuma kumaşlar, polipropilen iplik, konfeksiyon ürünleri, örme kumaşlar, bisküvi-pasta  bölgenin en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur” dedi.

Bölgenin 2011 ihracat verilerine göre  lokomotif ilinin  Gaziantep olduğunu belirten Çıkmaz , Kasım 2011 ayındaki 418,9 milyon dolar ihracat ile geçen ay olduğu gibi Türkiye’nin en çok ihracat yapan 6. İli konumunda olduğunu ifade etti. Abdulkadir Çıkmaz,” İlimizin Kasım 2011 ayı ihracatında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 29,6’lık artış meydana gelmiştir. İlin 2011 yılının ilk onbir aylık ihracatı ise 2010 yılının ilk onbir ayına göre yüzde 39,8’lik artış göstererek toplam 4.458,2 milyon dolar olmuştur” dedi.

ihracat.info.tr

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  1 + 10
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.