• 9.1.2012 17:00:00
 • Cihan
Haberi Paylaş

Gelir beyanında bulunmayan dar gelirliler SGK'ya b

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan, yeşil kart sahibi ve sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar Sosyal Hizmetler Müdürlükleri'ne akın etti. Yeni düzenleme ile Genel Sağlık Sigortası (SGK) kapsamına alınacak bu vatandaşlar, bildirim yapmamaları halinde devlete her ay 200 TL borçlanmış olacak

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun geçici 12’nci maddesinde yapılan değişiklikle yeşil kart sahibi olanlar ile sosyal güvencesi olmayanlar, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren Genel Sağlık Sigortası kapsamına alındı. İlgili değişiklik ile yeşil kart sahipleri vize yenilemesi, sosyal güvencesi olmayanlar da gelir tespiti için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına akın etti.

Fethiye’de bulunan 13 bin 800 sosyal güvencesi olmayan ve 19 bin 272 yeşil kart sahibi Fethiye Kaymakamlığı'nda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Sabahın ilk ışıklarıyla müdürlüğün önüne gelen vatandaşlar, Genel Sağlık Sigortası kapsamına girmek için evraklarını yeniledi. Gelir beyanı sırasında sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara evlerindeki eşyalar ve üzerlerindeki taşınmazlarla ilgili sorular yöneltildi.

Fethiye Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yetkilileri vatandaşların duyarlılığından memnun olduklarını belirtti. Ellerinden geldiğince vatandaşları mağdur etmemek için çalıştıklarını ifade eden yetkililer, günde ortalama 200 kişinin işlemini yaptıklarını kaydetti.

 Fethiye SGK Müdürü Birsen Dursun, Fethiye’de yaklaşık 33 bin kişinin vize ve gelir tespiti için kurumlara başvurması gerektiğini anlattı.

Özellikle 13 bin 800 sosyal güvencesi olmayan vatandaşın biran evvel Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine giderek gelir beyanında bulunması gerektiğine vurgu yapan Dursun, bunun yapılmaması durumunda hane başına ortalama aylık 200 TL gibi bir SGK'ya borçlanma oluşacağını ifade etti.

Dursun, “Yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında gelir tespiti yapılacak. Bu tespit sonucunda aile bireyleri başına asgari ücretin üçte birinden az geliri olanlar giderleri SGK tarafından karşılanmak üzere Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınacak. Tespit sonucunda asgari ücretin üçte birinden daha fazla gelir tespit edilenler aylık 35 TL, asgari ücretin iki katı gelir tespit edilenler 106 TL, asgari ücretin iki katından fazla geliri tespit edilenler ise 212 TL prim ödeyerek Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınacak.

Bir işte çalışarak gelir elde eden ve kendi adına sosyal güvencesi bulunan öğrenciler ile ailesinden sigortalı olan 25 yaşını geçmemiş öğrenciler için ekstra bir uygulama olmadığını kaydeden Dursun, "Bu öğrencilerin de aile fertleri içerisinden sosyal güvencesini sağlayacak olan üyesi adına Sosyal Güvenlik Kurumu sistemi içerisinde tanımlanmış olması gerekiyor. Bu işlemler eğitim öğretim dönemleri itibari ile temin edilecek Öğrenci Belgelerini Sosyal Güvenlik Merkezleri'ne teslim etmek suretiyle güncellenecek." dedi.

 

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  8 + 3
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.