• 22.12.2011 14:00:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

"Gıda, Büyümesini Sürdürecek"

Pazarlardaki canlanma ve yeni projeler sayesinde 2011 yılında ivme kazanan gıda sektörü gelecek yıl da büyümesini sürdürecek

Gıda sektörünün krize karşı dirençli olduğunu söyleyen Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan ekonomik dengesizliklerin yaşandığı dönemlerde yatırımların gıdaya yöneldiğini ifade etti.

Dünyanın yedinci büyük tarım ekonomisine sahip olan Türkiye tarım sektöründe aralıksız büyümesini sürdürüyor. Türkiye'nin 62 milyar dolara yükselen tarımsal hasılasıyla birlikte 2011 yılının ilk 9 ayında tarımsal ihracat rakamı 14 milyar dolara çıktı. Politik müdahalelerin de etkisiyle 2011 yılında ivme kazanan gıda sektörü pazarlardaki canlanma ve yeni projeler sayesinde güçlenerek büyüme eğilimi gösteriyor.

Gıdanın öneminin her zaman yüksek olduğunu ifade eden Erdoğan, "Gıda sektörü krize en dayanıklı sektörlerden biridir. Ekonomik dengesizliklerin yaşandığı dönemlerde farklı sektörlerde daralmalar yaşanırken yatırımcılar bilhassa gıdaya yönelir. Finansal ya da makro ekonomik dengesizlikler gıda sektörüne göreceli olarak yarar sağlar" dedi.

Avrupa'daki kriz dalgasından Türkiye'nin daha az etkilendiğini söyleyen Erdoğan, "Piyasalar için artık tamamen güvenli ya da tamamen güvensiz bir tablo olası gözükmüyor. Orta vadede piyasalarda durum 6 ay iyi, 6 ay kötü şeklinde süregelecektir" diye konuştu.

Sezon Pirinç'in piyasalardaki konumunun giderek arttığını belirten Erdoğan, "Ekonomik dengesizliklerden etkilenmemek için yabancı yatırımcı arayışına yönelme gibi bir eğilim var. Biz Sezon Pirinç olarak kendi öz kaynaklarımızla büyümek istiyoruz. Yatırım maliyetlerindeki değişikliklerden dolayı kısa vadede öz kaynak yatırımı dışında bir yatırım planımız bulunmuyor. Ancak hem organize sanayideki payımız hem de yerlilerde ve orta ölçekli işletmelerdeki ağırlığımız arttı. Satışlardaki payımızı yüzde 20 oranında artırmayı hedefliyoruz" dedi.

Tarımsal üretimi geliştirmek adına son yıllarda önemli adımlar atıldığını ve yapılan politik müdahalelerin olumlu sonuçlarını görmeye başladıklarını söyleyen Erdoğan şöyle konuştu: "Türkiye'nin tarımda karşılaştığı en büyük sıkıntılardan biri parçalı arazi yapısı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada tarım arazilerinin bölünmesinin önüne geçecek yeni düzenlemeler yaptıklarını söyledi. Toprak ve su kaynaklarının etkin kullanılması kapsamında tarım arazilerinin miras yoluyla parçalanmasının önlenmesi gerekmektedir. OECD ülkelerinde tarıma verilen destek 2010 yılında 227 milyar dolara düşerken Türkiye'de 2008-2010 yılları arasında tarımsal destek yüzde 27 oranında artış gösterdi. 2012'de yüzde 20 oranında artan bir destek bütçesi verilecek. Gıda güvenliği ve doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı gözetilerek, örgütlü ve rekabet gücü yüksek bir yapı oluşturularak üretime destek verilmelidir." 

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  4 + 15
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.