• 27.8.2012 10:49:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Gıda Fiyatları Rusya’da Dört Kat Daha Hızlı Arttı

Rusya’da gıda fiyatları Ocak-Temmuz arasında yüzde 5,9 oranında arttı

Federal İstatistik Servisi’nin verilerine göre aynı dönemde Avrupa Birliği ülkelerinde gıda fiyatlarında ortalama yüzde 1,6 artış gerçekleşti.

 

Sadece Temmuz ayında gıda fiyatları Rusya’da yüzde 1 oranında artarken, Avrupa Birliği ülkelerinde yüzde 0,6 geriledi. Polonya’da yüzde 2,1 oranında gıda fiyatlarında düşüş yaşanırken, Çek Cumhuriyeti’nde yüzde 1,6, Yunanistan’da yüzde 1,1 ve İtalya’da yüzde 1,4 oranında geriledi.

 

Bir kısım Avrupa ülkelerinde ise gıda fiyatlarında artış görüldü. Yıl başından bu yana Portekiz’de yüzde 1,1 oranında artış yaşanırken, Macaristan’da yüzde 6, Slovakya’da yüzde 5,2 ve Estonya’da da yüzde 4,5 artış görüldü.

 

Rusya’da özellikle yaş sebze fiyatlarında yüzde 55’leri bulan bir artış olurken, AB ülkelerinde yüzde 1,7’de kaldı.

 

Meyve fiyatlarında Rusya’da artış ise yüzde 9’ları buldu. AB ülkelerinde meyve fiyatlarında yüzde 6,1 artış görüldü.

 

Şeker, reçel, bal ve çikolata fiyatları Rusya’da yüzde 5,8 artarken, Avrupa ülkelerinde bu ürünlerde yüzde 2,1 yükseliş görüldü. Et ve et ürünlerinde Rusya’da fiyat artışı yüzde 4,2’yi bulurken, AB ülkelerinde yüzde 1,5 oranında kaldı.

 

Süt ve süt ürünleri ise en az fiyat artışı görülen gıda ürünleri oldu. Rusya’da bu kalemde artış yüzde 1,9’da kalırken, AB’de yüzde 0,5 artış yaşandı.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  2 + 5
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.