• 23.10.2012 16:32:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Güney Kıbrıs Ekonomik Paketi Troyka'ya Gönderildi

Güney Kıbrıs içinde bulunduğu ekonomik krizden çıkmak amacıyla Avrupa Birliği (AB) Destek Mekanizması’na dahil olabilmek için hazırladığı ve Troyka’nın önerilerine cevap niteliği taşıyan ekonomik önlemler paketini, dün akşam Troyka’ya gönderdi

Pakette 13. maaşın ve eşel-mobil sisteminin kaldırılması yer almazken, derece arttıkça yükselen maaş kesintileri öngörülüyor.

 

Rum Haravgi ve diğer gazeteler, Güney Kıbrıs’ın AB destek mekanizmasından finansman sağlayabilmesi amacıyla 12 Kasım’da yapılacak Eurogroup toplantısına kadar Troyka’yla ekonomik paket konusunda uzlaşıya varması gerektiğini kaydetti. Gazeteler, Rum hükümetinin kendi öneri paketini dün akşam göndererek söz konusu tarihe kadar müzakereleri tamamlamayı hedeflediğini yazdı.

 

EN FAZLA KESİNTİ 4 BİN 100 EURO ÜZERİ MAAŞLARDA

 

Habere göre bin euroya kadar maaş alan memurlardan kesinti yapılmazken en fazla kesinti, maaşı 4 bin 100 ve üzeri olan memurlardan yüzde 12 oranında yapılacak.

 

Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu konuya ilişkin açıklamasında, paketin Troyka’ya gönderildiğini ve artık Toryka’dan, müzakerelerin başlaması için Güney Kıbrıs’a gideceği tarihi belirlemesinin beklendiğini söyledi.

 

Stefanu ayrıca, dün akşam paketin gönderilmesiyle birlikte 12 Kasım’a kadar müzakerelerin tamamlanması imkanının mevcut olduğunu sözlerine ekledi.

 

Alithia gazetesi haberini, “Zarlar Atıldı – Memorandum İçin Sonun Başlangıcı – Açıklar Artıyor” başlıkları altında verirken, Eurostat’ın dün yayımladığı ve Güney Kıbrıs’ın bütçe ve diğer kamu açıklarını doğrulayan verilerine de değindi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  1 + 11
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.