• 27.1.2012 10:58:00
 • Zaman
Haberi Paylaş

Hazır Giyim İhracatında Markaya Geçmeliyiz

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) önderliğinde Moda Tasarımcıları Derneği, Birleşmiş Markalar Derneği ve İstanbul Moda Akademisi işbirliğiyle bu yıl 6.'sı düzenlenen İstanbul Fashion Week 8-11 Şubat tarihleri arasında İstanbul Tepebaşı'nda yapılacak

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, düzenlenen toplantıda, tasarım, moda ve marka kavramlarını aynı çatı altında buluşturan IFW'nin, sektörün marka ekonomisine dayalı büyümesinde önemli bir misyon üstlendiğini söyledi. Türkiye'nin ihracatının hazırgiyimde ağırlıklı olarak fasona dayalı olduğunu ve buradan çıkması gerektiğini belirten Tanrıverdi, Türkiye'nin artık kendi tasarım ve koleksiyonlarıyla tasarımcı ve markalarıyla dünyaya açılması gerektiğini kaydetti. Tanrıverdi, şunları aktardı: "2011'de 16,2 milyar dolar olarak gerçekleşen hazırgiyim ihracatının 2023'te 52 milyar dolara çıkarılmasını hedefliyoruz. 16,2 milyar dolarlık ihracatımızın içinde markalı ihracat yaklaşık 1 milyar dolar ile sadece yüzde 6 civarında bir pay alıyor. 2023 hedefleri çerçevesinde IFW'nin kaldıraç etkisiyle birlikte bu rakamı yaklaşık 10 yılda minimum 10 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz.'' BMD Başkanı Yılmaz Yılmaz da Türkiye'nin modaya ve markalı ekonomiye geçişinde İstanbul Fashion Week'in de en etkili organizasyon olduğunu söyledi. IFW Komite Başkanı Volkan Atik de bu yıl Tepebaşı'nda 3 bin metrekare alanda kurulacak 2 dev çadırda organizasyonun yapılacağını belirtti. Atik, etkinlik kapsamında sadece defile düzenlenmeyeceğini, bütün şehre yayılan bir etkinlik olmasını planladıklarını ve M.A.C, S.Pellegrino, Aqua Panna, İlly gibi markaların da IFW'de yer alacağını bildirdi.

 

Kaynak: Zaman.com

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  0 + 17
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.