• 12.12.2011
 • Tuba KOÇAŞ
Haberi Paylaş

"HEDEFİMİZ EKONOMİDE İLK 10’A GİRMEK"

AK Parti Bayrampaşa İlçe kongresine katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'yi idare etmek büyük bir imparatorluğu idare etmek gibidir'' dedi

Ora İstanbul Arena'da, AK Parti Bayrampaşa İlçe Kongresine katılan Sanayi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 21'inci yüzyılda inşa etmeyi hedefledikleri Türkiye'yi anlattı. Ergün, ''Yüzyılların başları veya sonları çok önemli değişimlere işaret eder çoğu zaman. 20'inci yüzyılın sonu da böyle bir değişime işaret etmiştir. 20'inci yüzyılın son yıllarından 90'lı yıllarda değişimin sancılarını yaşadı. Türkiye. Türkiye artık bazı sancıları taşıyamaz oldu. Siyasi istikrarsızlık, ekonomik krizler, antidemokratik uygulamalar, '28 Şubat' süreçleri, darbe heveslileri, bir şiir okuduğu için İstanbul Büyükşehir belediye başkanını hapse koymayı artık taşıyamazdı Türkiye ve değişmesi gerekiyordu. İşte bunların hepsi değişimin sancılarıydı. 2001 yılında AK Partinin kurulması ile birlikte bu değişim de yaşanmış oldu" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin çok hızlı bir şekilde değiştiğini belirten Bakan Ergün, "Halk bize 21'inci yüzyılın Türkiye'sini inşa etme görevini verdi. Çok önemli bir görev yüklendik. Millet bize 21'inci yüzyılın Türkiye'sini siz kuracaksınız görev sizindir dedi. Bu ülkenin ve bu milletin 21'inci yüzyıla söyleyeceği çok sözü var. Bu milletin misyonu tamamlanmamıştır. Bu yüzyılda da yapacak çok işimiz var. Bu ülkeyi idare edenler herhangi bir ülkeyi, herhangi bir millete hizmet etmeyi yapar gibi düşünemezler. Bugün

topraklarımız ve nüfusumuz bir imparatorluk kadar deniş değil ama ilişkilerimiz, etkilendiğimiz ve etkilediğimiz alan bir imparatorluk kadar geniştir. Onun için Türkiye'yi idare etmek büyük bir imparatorluğu idare etmek gibi düşünülmelidir. Küçük kafalarla Türkiye idare edilemez. Balkan ülkelerinde bir şey olsa bizim burada içimiz acır. Onların sevinci bizim sevincimiz üzüntüsü bizim üzüntümüzdür. Onun için Türkiye'nin biz gözü ve kulağı mutlaka orada olmak zorunda" diye konuştu.

Bakan Ergün, ''On yıllar var birde başka on yıllar var. Bazı on yıllar vardı büyük kayıplar yaşadığımız. Mesela 1908-1918 bu on yıl içerisinde büyük bir imparatorluk dağıldı. 90'lı, 70'li yıllar kayıp yıllar oldu. Türkiye'de çok yıllar kaybettik. Ama AK Parti iktidarında Milletvekillerimizin ve Başbakanımızın olağan üstü çalışması ile Türkiye'nin bu yüzyılda çok önemli bir on yılı oldu. Bu on yılda Türkiye'de demokrasi çıtası yükseldi. Özgürlüklerin alanı genişledi. Hukuk devleti yerine oturmaya başladı. Reform üstüne reform yaptık" diye ifade etti.

21'inci yüzyılın Türkiye'si muhteşem bir Türkiye olacak diyen Bakan Ergün, "Bir güneş gibi düşünün. Nereye doğduysa orayı ısıtan ve aydınlatan bir Türkiye inşa etmek istiyoruz. Kim yolunu kaybettiyse Türkiye'ye doğru baktığında yolunu bulduran bir Türkiye inşa edeceğiz. İşte 21'inci yüzyılın Türkiye'si böyle bir Türkiye olmaya başladı. Önümüzde 12 sene bir zaman daha var. 23'te yani cumhuriyetin 100'üncü yılında değişim ve dönüşümü kalıcı ve geri dönülemez bir hale getireceğiz. Cumhuriyetin yüzüncü yıl Türkiye'si o muhteşem Türkiye olacak. Her açıdan gelişeceğiz. Ama ekonomik olarak bazı hedefler koyduk. Türkiye 9 yıl önce ekonomik büyüklükte 26'ıncı sıradaydı. Bugün 16'ıncı sıraya yükseldi. 10 basamak birden atladı. Şimdi bir hedefimiz var oda ilk onun içine girmektir. 230 milyar dolar üretim yapan bir Türkiye'den 740 milyar dolar üretim yapan bir Türkiye'ye çıktıysa, önümüzdeki yıllarda 2 trilyonluk bir Türkiye inşa edeceğiz. Önümüzdeki yıllarda 500 milyar dolar ihracat seviyesine de çıkacağız" şeklinde konuştu.

Öte yandan, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış da kongreye katılarak kısa bir konuşma yaptı.

 

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  4 + 1
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.