• 29.12.2011 16:43:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Hindistan’dan 510 Milyon Dolarlık Yatırım

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'ye 510 milyon dolarlık yatırım yapan Hindistanlı Aditya Birla Group ile bir araya geldi. Çağlayan, "Avrupa'nın nefes borusu Türkiye'dir. Nüfusu yaşlanmış Avrupa'nın dünyaya açılan kapısı Türkiye olacaktır" dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Hindistan gelen Aditya Birla Grup ile birlikte Adana Organize Sanayi Bölgesi'nde yaklaşık yüz hektarlık viskon, elyaf üretim tesisi kurulmasıyla ilgili olarak Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde basın toplantısı düzenledi. 510 milyon dolarlık yatırım ile ilgili basın toplantısına Bakan Çağlayan'ın yanı sıra Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı ve Aditya Birla Grup Yönetim Kurulu Üyesi Selüloz ve Elyaf Grup Direktörü K.K Maheshwari katıldı.

 

Toplantıda konuşma yapan Bakan Çağlayan, "Başbakanımız her yatırımcının başımızın üzerinde yeri var diyor. Bunun en güzel örneği de toplantıyı burada yapmamız. Türkiye gerçekten yatırım yapılabilir ülkelerin en başındadır. Siyasi ve ekonomi istikrarda dünyada güveni endeksleri gibi yapılan çalışmalarda çok önemli bir noktada. Hindistan ve Türkiye iki önemli ülke. Dünyada geleceğin şekillenmesinde büyük bir önem arz ediyor. Ama maalesef Türk ihracatçısının Hindistan'a bakışında eksiklik ve kıtlık var.

 

İhracatta 88 yıllık bir rekor kırdık, Hindistan'a karşılıklı yatırım yapmak gerekiyor. Hindistan radar alanı içinde 1 buçuk ay sonra Hindistan'a bir seyahat düzenleyeceğiz. Türkiye, Avrupa Birliği'ne ihracat gerçekleştiriyor. İhracatının fazla olduğu Avrupa Birliği'nde ciddi sıkıntılar olmasına rağmen ihracat yüzde 20 arttı ve büyümede yüze 9.6'lık bir rakam yakaladık. Buda dünya lideri olmamızı sağladı, büyüme anlamında" dedi.

 

Türkiye'nin bu yıl sonunda 622'den fazla ülkeye ihracat yapacağını ifade eden Bakan Çağlayan, "Küresel krize meydan okuyoruz, dünyadaki ülkeler Türkiye'ye kara kaşı için değil siyasi ekonomik istikrar ve lojistik için geliyor. Buraya yatırım yapan Hint firması da dünyaya mesaj veriyor. Her güzelin bir kusuru vardır. Cari açıkta yüzümüzde bir sivilce bu sivilce apse yapmış işte bu yatırım bu apseyi iyileştirmek için antibiyotik olacak. Cari açık konusunda son derece kararlıyız. Bu yılın ilk on ayında doğrudan yabancı yatırım 11 buçuk milyar. Neredeyse geçen yılın 2 katına yakın. Avrupa'nın nefes borusu Türkiye'dir. Nüfusu yaşlanmış Avrupa'nın dünyaya açılan kapısı Türkiye olacaktır" şeklinde konuştu.

 

Konuşmasının ardından yatırımcılara seslenen Çağlayan, "Kendinizi evinizde hissedin Türkiye size alışkanlık yapacaktır. Uluslararası yatırım yapacaksanız Türkiye'den başka bir yere gitmeyin" dedi.

 

Daha sonra konuşma yapan İlker Aycı ise, "Bu tür yarımları arttırmak istiyoruz. Cari açığa doğrudan etkili olacaktır. Yatırımları Türkiye kazandırmak amacımız" dedi. Aditya Birla Grup Yönetim Kurulu Üyesi Selüloz ve Elyaf Grup Direktörü K.K Maheshwari ise Türkiye'nin en hızlı büyüyen ihracat pazarlarından biri olduğunu belirterek, ". Türkiye'de kendisimiz evimizde hissediyoruz. 2014 yılında üretimim ilk fazını gerçekleştireceğiz. 552 kişiye doğrudan istihdam sağlayacağız Türkiye son derece güçlü bir hükümetle yönetiliyor" şeklinde konuştu.

 

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  6 + 1
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.