• 10.12.2011
 • Tuba KOÇAŞ
Haberi Paylaş

İHRACAT HEDEFİMİZ 125 MİLYAR DOLAR

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, yeni anayasa için yaptıkları çalışmanın Türkiye’de başka bir örneğinin olmadığını söyledi

Hazırladıkları anayasa raporumdaki ‘hizmet sektörü’yle ilgili değerlendirmelerde bulunan Vardan, ”Hizmet sektörü içerisinde 3 alana önem veriyoruz. Bunlar turizm, sağlık ve eğitim. 2023 hedeflerimizde bu alandan 125 milyar dolar ihracat bekliyoruz.” diye konuştu.

MÜSİAD Eskişehir Şubesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ‘Eğitim Merkezi Türkiye’ konulu Hizmet Sektör Kurulu Türkiye İstişare Toplantısı, Anadolu Üniversitesi’nde yapıldı.

Hizmet alanında gelecek yıllarda yapılacak yeni uygulamaların tartışıldığı toplantıda Prof. Dr. Durmuş Günay, Prof. Dr. Davut Aydın, Doç. Dr. Yusuf Tekin, Ömer Ayçiçek ve Mehmet Ali Bolat konuşmacı olarak hizmet sektörünün geleceğini tartıştı.

Toplantıya Eskişehir Valisi Dr. Kadir Koçdemir, MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri ve MÜSİAD üyeleri katıldı.

Toplantıda yaptığı konuşmada, toplantıda Türkiye’nin geleceğini emanet alacak insanların eğitimi konuşulduğu için önemli olduğunu söyleyen MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, yaklaşık 10 gündür Türkiye’nin her bölgesinde bu toplantıların yapıldığını söyledi.

Vardan, ”Niye bunlara önem veriyoruz. Belki 2001 senesinde özellikle o büyük krizi hepimiz atlattığımız zamanlarda, o zamandan10 sene sonra Türkiye’nin bu duruma geleceğini hayal bile edemezdik. 2 – 3 bin dolar kişi başı milli gelirden, yaklaşık 10 bin dolar milli gelire ulaşan bir ülke, belki 25–30 milyar dolar ihracat yapan bir ülkeden 133 milyar dolar ihracat yapan bir ülkeyi belki hayal edemeyebilirdik.” dedi.

Türkiye’nin eğitim alanında yaptığı atılıma vurgu yapan Vardan,” Bugün yine hayal edemediğimiz bir şey belki. 81 ilimizde 165 üniversite oldu. Kimisi bunun alt yapısı eksik olanları tartışabilir ama sonuçta eğer siz bu üniversiteleri yapmaz iseniz, o zaman öğrenci yetiştirecek mekânlarınız da olmayabilir. Bunu yapacağız ve öğrenci yetiştireceğiz. Dün imkânlarımız yoktu ve öğrenci getirmeyi hayal edebilirdik ama bugün var.” diye konuştu.

"MÜSİAD OLARAK HİZMET SEKTÖRÜNE ÖNEM VERİYORUZ"

MÜSİAD’ın bütüncül anayasa çalışması hazırladığını söyleyen Vardan, yapılan çalışmanın Türkiye’de başka bir örneği olmadığına dikkat çekti.

Genel Başkan Vardan, hazırladıkları raporda ele alınan konulardan ‘hizmet sektörü’ alanına önem verdiklerini vurguladı. Vardan, “Çalışmanın yanlışları vardır, eksikleri vardır bu tartışılacaktır. O raporlarımızdan bir tanesinde ihracat ile ilgili olarak 2023 hedefleri içindeki ‘hizmet İhracatı’nı konuştuk ve 125 milyar dolar olarak belirledik.” ifadelerini kullandı.

Hizmet sektörünün altında 3 sektöre yoğunlaştıklarını belirten Vardan, ”Bunlardan birincisi turizm. Kabul ettiğimiz turist sayısı 30 milyona yaklaştı. Bunu daha fazla arttırmamız lazım. İkinci konu sağlık sektörü. Türkiye artık dışarıdan hasta almaya başladı. İnsanlar sağlık için geliyor, tedavi olup gidiyorlar. Son olarak eğitim sektörü olduğunu düşünüyoruz. Biz alt yapımızı güçlendirdiğimiz vakit ki o altyapımız mevcut, biz rahatlıkla eğitimde de dışarıdan öğrenci alabileceğimize düşünüyoruz.” diye konuştu.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  2 + 19
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.