• 10.1.2012 09:27:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

İhracatçıdan Kur Uyarısı

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB) Koordinatör Başkanı Başaran Bayrak, 2011’in son aylarında dolar kurunda başlayan dalgalanmayla maliyetlerin hassaslaştığını, bunun da üreticileri tedirgin ettiğini belirtti.

Bayrak, “Doların 2 lirayı geçmesi maliyetlerin yanı sıra döviz borçlusu firmaları güç durumda bırakacak.” uyarısında bulunurken; 2012’de son derece kontrollü hareket edilmesi gerektiğini ifade etti.

 

2011 ihracat rakamlarını değerlendiren Bayrak, İİB'ye bağlı sektörlerin olumlu ve iyi bir tablo ortaya koyduğunu vurguladı. Türkiye ihracatının yüzde 19 artışla 134,6 milyar dolar, İİB ihracatının da yüzde 30, artışla 5,3 milyar dolar olduğunu dile getiren Bayrak, “Ayak bağlarından kurtulmuş ve yeterinci desteklenmiş olsaydık daha iyi bir performans sergileyebilirdik. Bu ayak bağlarına kimi sektörlerimizin piyasa şartlarından dolayı hammadde bulamaması iyi bir örnektir. Bakın benim sektörüm gemi ve yatlar için kredi ile teşvik bulmada en güç dönemden geçtik.” ifadelerini kullandı.

 

İhracat artışının hububat, bakliyat sektöründe, yüzde 28,1, ağaç mamullerinde yüzde 11,7, gemi ve yatlarda yüzde 80, fındık mamullerinde yüzde 11,9, su ürünleri ve hayvansal mamullerde yüzde 46, kuru meyvelerde ise yüzde 32 olduğunu aktaran Başaran Bayrak, bu başarıların devamı için teşvik anlayışının yeniden ele alınmasını önerdi. Bayrak, ihracatta yakalanan büyük başarılara rağmen ithalatın çok daha süratli artığını ve dış ticaret açığının 100 milyar doları aşabileceğini savundu.

 

2012 öngörülerini de açıklayan İstanbul İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı, toplam ihracatın 150 milyar doları geçebileceğini, kendilerinin de bundan yüzde 4 civarında bir pay almayı umduklarını belirtti. Avrupa Birliği (AB)’nin sancılı bir dönemden geçtiğine işaret eden Başaran Bayrak, Türkiye’nin çekim alanı olması adına başvurulan tedbirlerin uygulanmasını önerdi.

 

2012’de iktidarın 6 önemli sektörde 50 milyon lira ve üzerinde yatırım yapacaklara yüzde 90’lara varan oranda vergi indirimi yapmaya hazırlandığına dair basına yansıyan haberlere göndermede bulunan Bayrak şunları kaydetti:

 

“İktidardan gelen iletiler cari açığa dair gelişmelerin ciddiye alındığını gösteriyor. 2012 artık Türkiye’yi teknoloji geliştiren, markalarıyla dünyaya yayılan, inovasyonla büyüyen bir ülke haline getirme açısından kırılma yılı olsun. Türkiye’de yatırımı ve üretimi büyük sıçramaya imkan tanıyacak şekilde teşvik etmeliyiz. Bunalım nedeniyle ABD ve AB bölgesinden kaçan ciddi bir sermaye var. Körfez sermayesiyle birlikte tedirgin ve yön arayan bu sermayeyi ülkemize çekerek birçok sektörde sıçramalı büyüme aşamasına geçmeliyiz. Umarız hükümetimiz bu kriz ortamında yüzde 30’dan fazla ihracat artışı sağlayan sektörlerimizi iyi tahlil eder ve yeni teşvik sitemini ona göre dizayn eder.”

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  3 + 12
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.