• 10.12.2011
 • Tuba KOÇAŞ
Haberi Paylaş

İNGİLİZ ŞİRKETİ, TACİKİSTAN’DA PETROL VE DOĞALGAZ

İngiltere’nin Tethys Petroleum şirketi, Tacikistan’ın güneyindeki sahada petrol buldu

İngiliz şirketin Tacikistan’daki şubesi olan Tethys Services Tajikistan Ltd. şirketinden yapılan açıklamada, ülkenin güneyindeki Biştinçak sahasından petrol kaynağı bulundu. Günlük 600 barrel petrolün üretildiği ve bunun ihraç edildiği kaydedilirken, petrolün fiyatı konusunda bir rakam açıklanmadı. Ayrıca, Biştinçak yatağından doğalgazın da bulunduğu belirtildi.

Tacikistan’da faaliyet gösteren İngiliz şirketi, ülkedeki başka bir yatakda yaptığı araştırma çalışmalarını da neticelendirerek, doğalgaz kaynağına ulaştı. İngiliz şirketi, arama yaptığı sahalardaki doğalgazın hacmi konusunda hiçbir açıklamada bulunmadı.

Enerji güvenliğini sağlamaya çaba gösteren Tacikistan hükümeti, doğalgaz ve petrol ihtiyacının yüzde 90’ını komşuları olan Orta Asya ülkelerinden karşılıyor. Tacikistan’daki petorl ve doğalgaz yataklarının sanayiye kazandırılması alanında yabancı şirketler ile işbirliğine büyük önem veriliyor.

SSCB dönemindeki verilere göre, Tacikistan’ın 113 milyon petrol ve 863 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunuyor. Ülkenin enerji kaynaklarının büyük bir kısmı güney-batı kesiminde yer alıyor.

Orta Asya ülkelerinin su ihtiyacının önemli ölçüde karşıladığı Amuderya havzasında çok sayıda dev yatakların olduğu kaydediliyor.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  7 + 2
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.