• 6.1.2012 17:21:00
 • İHA
Haberi Paylaş

"İşletmeler Sanayi Siciline Kayıt Yaptırmalı"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, işletmeleri sanayi siciline kayıt yaptırmaları hususunda uyardı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı tarafından yapılan yazılı açıklamada, 6948 Sayılı Sanayi Sicili Kanunu kapsamında sanayi işletmesi olarak değerlendirilen ve en az bir işçi çalıştıran işletmelerin, sanayi siciline kayıt yaptırmalarının yasal bir zorunluluk olduğu ifade edildi. Akçadırcı, yeni kurulan sanayi işletmelerine, en geç iki ay içerisinde sanayi siciline kaydolmaları konusunda uyarıda bulundu.

 

Akçadırcı açıklamada şunlara yer verdi:

"Sanayi Sicil Belgesi sahibi işletmelerin her yıl bir önceki yıla ait bilgileri içeren Yıllık İşletme Cetvelini Nisan ayı sonuna kadar İl Müdürlüğümüze vermeleri gerekmektedir. Sanayi işletmelerimize kolaylık bakımından firmalar, yıllık işletme cetveli bilgilerini, Bakanlığımızın www. sanayi.gov.tr web sayfasından da girebilirler. Süresi içerisinde Yıllık İşletme Cetvelini vermeyen ve sanayi siciline kayıt zorunluluğunu yerine getirmeyen firmalara 2012 yılında 679,00 TL. idari para cezası uygulanacaktır. Sanayi Siciline kaydolmak, sanayi işletmelerine birçok avantaj sağlamaktadır. Sanayi Siciline kayıtlı olan işletmeler; ihraç kaydıyla mal teslimlerinde KDV Tecil-Terkin işleminden faydalanırlar, elektrik ücretlerini Sanayi Abonesi Tarifnamesinden yararlanmak suretiyle yaklaşık % 20 daha ucuz öderler, kamu ihale Kanununda yer alan yerli isteklilerin belirlenmesinde avantajlıdırlar, kamu Kurum ve Kuruluşlarının sağladığı desteklerden yararlanırlar. İşletmelerin Sanayi Sicil Belgesinin sağladığı faydalardan yararlanabilmeleri, ilimizin sağlıklı ve güncel sanayi envanterinin çıkartılabilmesi bakımından sanayi işletmelerinin İl Müdürlüğümüze müracaat ederek Sanayi Sicil Belgesi almaları gerekmektedir. Kayıtlı işletmelerin ise Yıllık İşletme Cetvellerini en geç Nisan ayı sonuna kadar İl Müdürlüğümüze teslim etmeleri zorunlu bulunmaktadır."

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  2 + 5
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.