• 12.6.2012 10:54:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

"İspanya'daki Reformları Sıkı Takip Edeceğiz"

Ekonomik krize sürüklenen İspanya'ya; Avrupa Birliği, Uluslararası Para Fonu IMF ve Avrupa Merkez Bankası tarafından verilecek yaklaşık 100 milyar euroluk krediye karşı bu ülkedeki reformların sıkı şekilde takip edileceği bildirildi

Konuyla ilgili Deuschlandfunk radyosuna konuşan Almanya Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, İspanya'daki reform sürecinin troyka ve Almanya tarafından sıkı şekilde takip edileceğini söyledi. İspanya'nın bankacılık sektöründe ciddi reformlar yapması gerektiğini kaydeden Schaeuble, eğer sıkı bir program uygulanırsa krizin sınırlı kalacağından ve kısa süre içinde atlatılacağından hareket ediyor.

 

Daha önce Almanya'nın ''tavsiyelerine'' rağmen Avrupa Kurtarma Fonu EFSF'ten kredi almayı reddeden İspanya hafta sonu bu tutumundan geri adım atmış ve kurtarma fonuna başvuracağını açıklamıştı. Ülkenin ne kadar paraya ihtiyaç duyacağı ise bu ay sonuna kadar netleşecek. Haziran sonunda Brüksel'de yapılacak AB zirvesine kadar iki bağımsız şirket tarafından İspanya'nın kriz röntgeni çekilecek ve ülkenin durumu hakkında rapor hazırlanacak. Öte yandan 2008'deki krizden sonra oluşturulan ve EFSF adı verilen kurtarma fonu ise temmuz ayından itibaren ESM adını alacak. Hali hazırda bu fondan Yunanistan, Portekiz ve İrlanda kredi almış durumda. İspanya ise fona başvuran dördüncü ülke oldu.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  6 + 17
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.