• 21.1.2012 15:00:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

İşverenler Kar Yağışlarında Dikkatli Olmalı

Uzmanlar, kar yağışı nedeniyle oluşabilecek iş kazalarının önlenmesi için işverenlerin gerekli tedbirleri alması gerektiğini ve tedbir almayan işverenlerin ise yaşanabilecek iş kazaları sonrasında sorumlu tutulabileceğini belirtti

    Kar yağışı pek çok alanda hayatı zorlaştırdığı gibi çalışma ortamlarında da kazalara ve yaralanmalara yol açabiliyor. Kar yağışının gerçekleştiği zaman dilimlerinde işverenlerin alması gereken önlemleri sıralayan Mavi Akademi İş Sağlığı ve Güvenliği yetkilisi Güler Özkartal, binaların çatılarında biriken karların, uygun emniyet tedbirleri alınarak düzenli aralıklarla temizlenmesi gerektiğini aksi takdirde biriken karların aşırı yük oluşturarak çatıların çökmesine sebep olabileceğini söyledi.

 

    Geniş ve bölünemeyen çatı yüzeylerine sahip tesislerde, kar yağışının çatılarda birikmesini engellemek için çatı panellerinin özel sistemlerle ısıtılmasının önemine vurgu yapan Özkartal, bu önlemin olası kar ağırlığından oluşan riskleri azaltacağını belirtti.

 

    Çatıların bina giriş bölümleri hizasında oluşan sarkıt biçimdeki buzların düzenli olarak temizlenmesinin çok sayıda muhtemel kazayı önleyebileceğini kaydeden Özkartal, "Birçok tesiste açık alanlarda bulunan soğutma gruplarının içerisinde su dolaşır. Sıcaklığın 0 derecenin altında olması, suyun donmasına ve hacminin artmasına sebep olur. Bu da bağlantı borularının çatlaması riskini yaratır. Bu noktalarda donmaya karşı gerekli önlemleri alınmalıdır.” dedi.

 

    İşletmelerin açık sahalarında kurulu olan yangın hidrantına ait ring hatlarının yer üstünden de geçebildiğini hatırlatan Özkartal, “Borular soğuğa karşı hassastır ve soğuk içerisindeki suyun donmasına sebep olur. Bu riskin önüne geçmek için hidrant hattını standartlara uygun kimyasallar ile donmaya karşı koruma altına alın.” uyarılarını yaptı.

 

"ŞİRKET ARAÇLARINDA KIŞ LASTİĞİ YOKSA İŞVEREN ŞUÇLUDUR"

 

    Şirket araçlarında kış aylarında kış lastiklerinin mevcut bulundurulmasının işverenin sorumluluk alanları arasında yer aldığının altını çizen Güler Özkartal, oluşabilecek kazalarda sadece trafik kazası olarak değerlendirilmeyeceğini ve olay yerinde incelemede bulunan bilirkişilerin bu kıstası dikkate aldığını söyledi.

 

    Yaz lastiklerinin malzemesinin hava sıcaklığının 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda sertleştiği için yola tutunmasının azaldığını dile getiren Özkartal, işverenlerin normal araç lastiklerini 7 derecenin altındaki sıcaklık değerlerinde sürüş emniyeti sağlayan kış lastikleri ile değiştirmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  1 + 2
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.