• 12.12.2011
 • Tuba KOÇAŞ
Haberi Paylaş

İTALYANLARA TÜRK ŞIKLIĞI

Türk hazırgiyim sektörü, İtalyan moda devlerine ihracat yapıyor

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ile İzmir İtalyan Ticaret Odası işbirliği tarafından Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde düzenlenen 4. İtalyan Alım Heyeti Organizasyonu, İzmir Hilton Oteli'nde başladı.

İkili görüşmeler ve fabrika ziyaretlerinin yer aldığı organizasyona aralarında İtalyan moda devlerinin de olduğu 10 İtalyan ve 26 Türk firması katılıyor. İki günlük alım heyeti etkinliği ile İtalya'ya yapılan hazırgiyim ve konfeksiyon ürünleri ihracatında yüzde 30 artış hedefleniyor. İkili görüşmeler öncesi yapılan Bilgilendirme Toplantısında konuşan Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, bu yıl organizasyonun 4.'sünü düzenlediklerini belirterek,

"Moda ve marka deyince akla İtalya geliyor. Türk firmalar için örnek bir ülke. İtalya, Ege'nin konfeksiyon ihracatında 4. sırada. Türkiye'nin İtalya'ya konfeksiyon ihracatı 2011 yılının 11 aylık döneminde yüzde 20 oranında artarak 766 milyon dolara yükseldi. Ege'nin ihracatı yüzde 14 artışla 68 milyon 996 bin dolar oldu. Bu tür organizasyonlarla hedefimiz İtalya'ya ihracatımızı yüzde 30 artırmaktır" dedi.

Türkiye'nin konfeksiyon sektöründe gücünü kanıtladığını belirten Kızılgüneşler, iki ülkenin iş birliğinin önemli sonuçlar getireceğini vurguladı. İtalya'nın kendisine fiziksel yakınlığı ve modaya uygun koleksiyon yapabilme gücü ile Türk konfeksiyon sektöründen yararlanması gerektiğini belirten Kızılgüneşler, Türk firmalarının da dünyada moda sektöründe güçlü konumda olan İtalya'nın deneyimlerinden yararlanmasının zorunlu olduğunu söyledi.

KRİZDEN ÇIKMAYA ÇALIŞIYORUZ

İtalya'nın İzmir Konsolosu İgor Di Bernardini ise İtalya'nın ekonomik durumunun son dönemde pek parlak olmadığının bilindiğini anlattı. Yakın gelecekte şartların daha iyi olacağını ifade eden Bernardini, sözlerine şöyle devam etti: "Herşeyden önce ekonomideki likidite sorununu çözmeye çalışmamız önemli. Euro ile olan ilişkiler içinde yeni vergiler ve paket programlar açıklanıyor. Kamu borçları üzerinde iyileştirmeler yapılıyor. Yeni hükümet ve yeni organizasyonla önemli adımlar atılıyor. İtalya'nın

krizden çıkması için bu düzenlemeler önemli. Buna karşı Türkiye ile İtalya arasındaki ticaret hacmi yüzde 45 artış gösterdi. Moda ve tekstilin bu ilişkilerde önemli payı var."

İTALYA'YA GİDEN ÜRÜNLERİN ÜÇTE BİRİ EGE BÖLGESİNDEN GİDİYOR

İzmir İtalyan Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rebii Akdurak, yıllardır İtalyanlara İzmir ve Ege Bölgesi'ni tanıtmaya çalıştıklarını söyledi.

İtalya'ya gönderilen malların üçte birinin Ege'den çıktığını belirten Akdurak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bölgemizi tanıtmak için belirli sektörleri seçtik. Hazırgiyim sektörü de bunlardan birisidir. 2006'da ilk defa düzenlediğimiz alım heyetini 4. kez düzenledik. İtalya'daki ticaret odaları da bize destek verdi. Umarım bu dönemde de son derece başarılı çalışmalar olacaktır."

Alım heyeti etkinliğine İtalyan tarafından Ermenegildo Zegna, Giorgio Armani Operations, La Compagnia dele Pelli, Monnalisa, Mafrat, Confezione Daniele, SBM Group, Space 2000, ITN Spa, Tessitura Panzeri firmaları katıldı. Türkiye'den katılan firmalar ise şöyle: "Fıratteks, Yüksel Sevinç Tekstil, Derin Giyim, Mass Tekstil, DMC Uluslararası Limited, Mergü Tekstil, Berkem Tekstil, Yalaz Tekstil, Casa Tekstil, AS Baskı Nakış, Tepaş Tekstil, Fa-Sı Tekstil, Özsimge Tekstil, FBS Tekstil, Tuline Tekstil, Nurhan

Mutluer Tekstil, Onay ve İnce Tekstil, Ekol Tekstil, Apaz Tekstil, Tamiş Gömlek, Flaş Konfeksiyon, Agreks Tekstil, Digiteks Tekstil, Demirışık Tekstil, Risus Mümessillik, Egedeniz Tekstil."

Ekonomi Bakanlığı Koordinatörlüğü'nde, Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ile İzmir İtalyan Ticaret Odası işbirliği ile 12-13 Aralık tarihlerinde geçekleştirilen 4. Hazır Giyim Sektörü İtalyan Alım Heyeti Programında 187 ikili iş görüşmesinin yapılması planlanıyor. İkili görüşmeler sonrasında İtalyan firmaların seçtikleri Türk firmalarının tesislerini de ziyaret edeceği belirtildi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  0 + 13
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.