• 20.12.2011
 • İHA
Haberi Paylaş

JEOTERMAL ALANLARDA SERACILIK HIZLA GELİŞİYOR

Jeotermal kaynakların değerlendirilmesi konusunda son yıllarda önemli adımların atıldığı Denizli'de, jeotermal alanlarında ve mikroklima ihtiva eden bölgelerde 550 dekar alanda örtü altı yetiştiriciliği yapıldığı belirtildi

Denizli Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, son yıllarda özellikle Denizli'de jeotermal alanlarda seracılığın hızla geliştiği belirtildi. 23 işletmede 470 dekar alanda jeotermal ısıtmalı ileri teknolojide modern seraların üretime geçtiği, bu seraların 400 dekarında topraksız kültür olarak adlandırılan cocopit, perlit veya kaya yünü ortamlarında üretim yapıldığı kaydedildi. 2011-2012 üretim sezonunda Sarayköy İlçesindeki bir serada su kültürü tekniğinde üretim yapılmaya başlandığı belirtilen açıklamada, topraksız kültür üretim yapan seralarda, üretim sezonunda yaklaşık 16 bin ton domates üretimi gerçekleşmesinin beklendiği ifade edildi. Denizli'de jeotermal ısıtmalı seralarda üretilen ilk hasat ürünlerin özellikle İstanbul, Ankara ve Bursa gibi büyükşehirlerin market ve pazar tezgahlarında tüketiciye ulaştığı, Bambus arıları ile tozlaşmanın sağlandığı salkım domateslerin ise büyük rağbet gördüğü belirtildi.

 

Açıklamada Kasım ayının açık ve güneşli geçmesi ile ışıklanma ihtiyacının karşılanmasının bol ve kaliteli ürün alınmasına neden olduğu belirtilerek, "Önümüzdeki günlerde yurtdışına ihracat başlayacak. Seralarımızda iklimlendirme, bilgisayarlar tarafından otomatik olarak kumanda edilmekle beraber sulama suyu geri dönüşüm sistemi ve CO2 uygulamaları ve her şeyden önemlisi ısıtma sisteminin jeotermal kaynaklı olması, işletme sahiplerinin rekabet gücünü artırmaktadır" denildi. Seracılıkta ısıtma masraflarının en önemli girdilerden biri olduğu, Akköy Gölemezli, Buldan Yenicekent, Denizli Karahayıt ve Sarayköy Kızıldere-Tekkehamamı jeotermal bölgelerinde yeraltından çıkan 53 ile 65 derecelik sıcak su ile ısıtmanın sağlandığı belirtilerek, "Denizli'de kışlar Akdeniz kıyı şeridine göre daha serin olmasına rağmen, bu ısıtma sistemi kaliteli ürün yetiştirmeye olanak sağlıyor. Kolay, temiz ve ucuz enerji sağladığı için jeotermal enerji ilerleyen yıllarda seracılığın vazgeçilmezi olacak ve üreticilerimize büyük avantajlar sağlayacaktır. Türkiye'de 272 bin dekar plastik ve 106 bin dekar da cam serada üretim yapılmaktadır. Bu varlığın yaklaşık 5 bin dekarında topraksız üretim gerçekleştirilmektedir. Denizli'deki seralarda salkım domates üretimi gerçekleştirilmektedir. Salkım domatesi natürel, kokulu ve daha lezzetli olmasından dolayı tercih edilmektedir. Bir dekar içerisinde yaklaşık 2 bin 500 bitki yetiştirilmektedir" ifadelerine yer verildi.

 

Denizli'de modern seralar için toplam 60 milyon TL'lik yatırım yapıldığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında 7 işletmecinin, jeotermal ısıtmalı sera yatırımlarına 1,5 milyon TL hibe desteklemesi alarak üretime başladıkları kaydedildi. Denizli'nin sahip olduğu jeotermal kaynaklar, uzun güneşlenme süresi ve yüksek ışık yoğunluğu ile sera ürünlerinde hızlı bir gelişme sağladığı belirtilerek, bunlara ek olarak ulaşım olanaklarının fazlalığı ve yetenekli iş gücü sayesinde gelecekte bir sera üssüne dönüşeceği bildirildi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  4 + 4
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.