• 4.1.2012 16:00:00
 • cihan
Haberi Paylaş

Kahramanmaraş'ın İhracatı Bir Yılda Yüzde 38 Arttı

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Kemal Karaküçük, ilde 2011 yılında yapılan ihracatın bir önceki yıla göre yüzde 37,7 artarak 748 milyon 707 bin dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

Kemal Karaküçük, yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş’ın ihracatının iller bazında ne kadar iyi durumda olduğunu bildiklerini kaydetti.

"Yıllarca emek verildi ve iyi bir noktaya ulaşmayı başardık. Bunu da tabi ki yeterli görmüyoruz." diyen Karaküçük, "Ben inanıyorum ki Kahramanmaraş sanayisi yeni yatırımları ve teşvikte beklediğimiz düzenlemelerin yapılmasıyla çok daha ileriye gidecek ve ülkemize ciddi katkılar sağlayacaktır. İhracatımızı geliştirmeye devam ediyoruz ama bir taraftan da dünyanın en yeni teknolojisini kullanarak kalite anlayışımızı ortaya koyuyoruz." dedi.

Dünya şirketi olma vasfını kendi bünyelerinde oluşturmaya çaba gösterdiklerini belirten Karaküçük, "Kurumsallaşma Kahramanmaraş sanayicisi için büyük öneme sahip. Bu başarımızı ancak kurumsallaşmayı tamamlayarak ileriye taşıyabiliriz." ifadelerini kullandı.

Karaküçük, 2005 yılından ihracatın 234 milyon dolardan, 750 milyon dolara kadar geldiğini ve 6 yılda dünyanın yaşadığı yıkıcı krizlere rağmen 3 kat büyüdüğünü dile getirdi.

İhracattaki 3 kat artışın büyük önem taşıdığını ve Kahramanmaraş’a bakan uzmanların hayranlığını kazandığını aktaran Karaküçük, şöyle devam etti: "2023 vizyonu bizim için önemli bir çıkış noktası hedefimiz 2023 yılında 5 milyar dolar ihracat gerçekleştirmek ve Kahramanmaraş’ı Türkiye’nin en güçlü 10 sanayi kentinden biri haline getirmek. Bu hedefleri yakaladığımız zaman Kahramanmaraş’ın adını dünya ölçeğinde daha da fazla duyurmuş olacağız. Kahramanmaraş sanayisi geleceğin en büyük sanayi kentlerinde ilk sıralarda yer alacaktır.”

Karaküçük, ihracatta iller bazında 19’ncu sırada yer aldıklarını ifade ederek, “Kahramanmaraş ihracatta Türkiye’nin en çok ihracat yapan 19’ncu ili oldu. Enerji tüketiminde ilk 10’dayız hedefimiz. İhracatta da ilk 10 şehir arasında yer almak. Son iki yılda 1 milyar 50 milyon dolara yakın bir ihracat yapıldı. Bu Kahramanmaraş’ın gücüdür.” ifadelerini kullandı.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  7 + 12
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.