• 3.12.2012 13:41:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Kayseri En Çok Almanya ve İtalya’ya İhracat Yaptı

Kayserili sanayicilerin 2012 yılı Ekim ayında gerçekleştirdikleri ihracat rakamları bir önceki aya göre aynı oranda kaldı

2011 yılının Ocak-Ekim dönemine göre yüzde 5 oranında artarak toplamda 1 milyar 305 milyon 600 bin dolar seviyesine ulaştı. Kayseri’den en çok Irak, Almanya ve İtalya’ya ihracat gerçekleştirildi.

 

İhracat rakamları hakkında bilgi veren Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, “Ekim ayı ihracatımız bir önceki aya göre yaklaşık olarak aynı. Üyelerimiz tarafından Ekim 2012’de 109 ülke ve 3 serbest bölgeye 135 milyon dolar mertebesinde ihracat gerçekleştirmiştir. Ancak yıllık bazda baktığımız zaman ihracatımızın yüzde 5 oranında artarak 1 milyar 305 milyon 600 bin dolar seviyesine geldiğini görmekteyiz.” dedi.

 

İhracatta ilk sırayı her zaman olduğu gibi Irak’ın aldığını, ardından Almanya ve İtalya’nın geldiğini belirten Başkan Boydak, en çok ihraç edilen ürünlerin sırası ile demir, çelik, sac, iletken, maden, elektrikli ev aletleri ve tekstil olduğunu; HES Hacılar San. ve Tic. AŞ, Boydak Dış Ticaret AŞ ve Boyteks Tekstil San. ve Tic. AŞ’nin ise ihracatçı firmalar arasında ilk üç sırayı aldığını açıkladı.

 

        Yılın bitmesine az bir zaman kaldığını belirten Başkan Boydak, “Yine 1.5 milyar doları aştığımız bir yıl olacak, ama inşallah 1 milyar 600 milyon doların üzerine çıkarız diye temennimiz var. Aslında daha fazla büyüyeceğimiz bir yıl olmasını diliyorduk, ancak özellikle dış ilişkilerde oluşan gerginlikler, yakın komşularımız ile son dönemde yaşadığımız problemler ihracatımıza ve ekonomik hayatımıza olumsuz etki sağladığını belirtmek istiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  2 + 8
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.