• 3.2.2012 14:12:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

"Kazakistan’da Ekonomik Büyüme Yavaşlayabilir"

Kazakistan’ın büyüme hızının 2012 yılında yavaşlayabileceği bildirildi

Kazakistan Merkez Bankası tarafından hazırlanan raporda, Kazakistan ekonomisinin petrol dışı ihracat sektörünün hassaslığı ve bankaların düşük kredi verebilme aktivitesinden dolayı ülke ekonomisinin gelişme hızının 2012 yılında yavaşlayabileceğine dikkat çekildi.

 

Kazakistan ekonomisinin dünya hammadde piyasasına büyük oranda bağlı olduğuna dikkat çekilen raporda, 2011 yılında, dünya piyasasında Kazakistan’ın ihraç ettiği bazı hammadde fiyatlarının düşmesi nedeniyle madencilik sektöründe üretim hızının da düştüğü vurgulandı. Kazakistan ekonomisinin 2011 yılının Eylül ayında hızlı bir düşüş yaşadığının belirtildiği raporda, bankaların düşük kredi aktivitesinden olan maliye ilişkilerin kötüleşmesi nedeniyle, kısa vadede ülke ekonomisinin gelişme hızının düşme riskinin de yüksek olduğu dile getirildi.

 

Öte yandan Kazakistan İstatistik Ajansı , Kazakistan 2011 yılında yüzde 7.5 oranında büyüdüğü ve kişi başına düşen milli gelirin de 11 bin doları aştığı açıklanmıştı.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  8 + 14
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.