• 27.10.2015 07:59:00
Haberi Paylaş

KOBİ, emek ve üretim demek

Önümüzdeki sürecin KOBİ’ler için büyük bir hamle dönemi olacağını belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, “KOBİ’ler Türkiye’nin omurgasını temsil ediyor. Bize düşen de KOBİ’lerimize sahip çıkmak olacak. Çünkü KOBİ demek, istihdam demek, emek demek, üretim demek” dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, KOBİ’lerin Türkiye’nin omurgasını temsil ettiğini belirterek, “Bize düşen de KOBİ’lerimize sahip çıkmak, sizlere sahip çıkmak. Her ölçekte sanayicimizin yanında olduk, olmaya devam edeceğiz. Herkes emin olsun ki önümüzdeki süreç KOBİ’lerimiz için büyük bir hamle dönemi olacaktır” dedi.


SİZLERLE GURUR DUYUYORUZ


İstanbul’daki Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yöneticileriyle bir araya gelen Davutoğlu yaptığı konuşmada, özellikle KOBİ’lerin performansının kendilerine gurur verdiğini söyledi. Türkiye’de ihracatın 36 milyar dolardan, 158 milyar dolar seviyesine çıktığını, bu ihracatın yüzde 60’ını KOBİ’lerin sağladığını bildiren Davutoğlu, istihdam rakamlarına da değindi.

Davutoğlu, sadece geçen sene 935 bin istihdam sağlandığını, özel sektördeki istihdamın yüzde 76’sının ise KOBİ’ler eliyle gerçekleştiğini aktararak, “KOBİ’lerimiz Türkiye’nin omurgasını temsil ediyor. Bize düşen de KOBİ’lerimize sahip çıkmak, sizlere sahip çıkmak. Her ölçekte sanayicimizin yanında olduk, olmaya devam edeceğiz. Herkes emin olsun ki önümüzdeki süreç KOBİ’lerimiz için büyük bir hamle dönemi olacaktır. Emek ve değer üreten istihdam üreten bu KOBİ’lerimiz toplumsal barışı da sosyal barışı da sağlayan en önemli kurumsal yapılarımızdır. Dolayısıyla bizim yönetim olarak çok daha fazla KOBİ’lerimizin ve tüm kesimlerimizin yanında olmamız gerekiyor. Bunun farkındayız. KOBİ demek, istihdam demek, emek demek, üretim demektir.” 

Davutoğlu, 51 ilde uygulanan yüzde 6 oranındaki işveren sigorta primi indiriminde en az 10 işçi çalıştırma zorunluluğu olduğunu hatırlatarak böylece bu imkandan 251 bin küçük işletmenin yararlanmasını sağlayacaklarını dile getirdi.


30 BİN LİRA FAİZSİZ KREDİ


30 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği vereceklerini aktaran Davutoğlu, “KOBİ’lerin finansman erişimi için alternatif kaynaklar üreteceğiz. Bunu da geçtiğimiz mart ayında kamuoyumuzla ve sizlerle paylaşmıştık. Mesela ilerleyen dönemde sizlerden gelen taleple taşınır malları da teminat olarak kullanabileceksiniz. Kredi üst limitlerinde ve kefaret olanlarında imalatçı KOBİ’ler lehine yeni düzenlemeler yapıyoruz” ifadelerini kullandı.


7 MİLYON KİŞİYE İŞ VERİLDİ


Son açıklanan rakamlarla Türkiye’de toplam istihdamın 27 milyonu geride bıraktığını belirten Davutoğlu, 2007’den bu yana kriz esnasında bütün Avrupa’da istihdam rakamlarının düştüğünü, Türkiye’nin ise 2008 krizinden bu yana 7 milyon istihdam sağladığına dikkati çekti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, KOBİ’lerin Türkiye için ifade ettiği anlamı çok iyi bildikleri için için KOBİ’lerin ve esnafın rekabet gücünü artırmaya büyük önem verdiklerini dile getirdi. Sadece faiz oranlarındaki düşüşün bile tek başına çok önemli bir gelişme olduğunu anlatan Davutoğlu, “Halk Bankası kredilerinin faiz oranı 2002’de yüzde 47’diydi. Bugün ise yüzde 4 veya en fazla yüzde 5. Hatta bazı özel durumlarda kaybolmaya yüz tutmuş meslek dallarında faizsiz kredi temin edilebiliyor” dedi.


PERFORMANSINIZLA GURUR DUYUYORUZ


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Four Point By Sheraton Hotel’de İstanbul’daki Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yöneticileriyle kahvaltıda bir araya geldi. Başbakan Davutoğlu, daha sonra İMES Sanayi Sitesi Camii’nde vatandaşlara ve basın mensuplarına aşure dağıttı. 


REKABET ŞANSINIZ ÇOK YÜKSEK


Türkiye’nin teknolojiyi çok iyi kullanan ama aynı zamanda dünyanın kullandığı teknolojiyi üreten bir ülke olmayı hedeflediğini belirten Başbakan Davutoğlu, “Özellikle imalatçı KOBİ’lerimizden, yeni girişimcilerimizden çok ümitliyiz. Performansınızla gurur duyuyoruz. İmkanlarınız nedeniyle büyük firmaların Ar-Ge kapasitelerinin daha yüksek olduğu düşünülebilir ancak KOBİ’ler daha dinamik, daha esnek şirketler ve büyük firmalarla rekabet edebilecek altyapıya da sahip. Yeni trendlere kendini intibak edebilme açısından KOBİ’lerimize çok büyük güven duyuyoruz. Türkiye önümüzdeki dönemde ihracatın içinde yüksek teknoloji ürünlerinin payını yüzde 15’e çıkarmayı hedefliyor” dedi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  7 + 7
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.