• 23.10.2015 11:42:00
Haberi Paylaş

KOBİ'lere faizsiz 'enerji' kredisi verilecek

KOBİ'lere üst limiti 300 bin lira olan 'enerji verimliliği' kredisi sağlanacak. Kullanılan faizin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, işletmelerin kullandıkları verimsiz elektrik motorlarının dönüşümü amacıyla, ihtiyaç duyacakları kredilere erişimlerinin kolaylaştırılması için bankalarla iş birliği yapıldığını belirterek, "KOBİ'lerin üst limiti 300 bin lira olarak bankalardan kullanacakları kredilerde, faizin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacak, toplam 36 ay vadeli kredinin ilk 12 ayı 'ödemesiz' dönem olacak" dedi. 

Işık, 'Sanayide Kullanılan Verimsiz Elektrik Motorlarının Dönüşümü Destek Kredisi Programı'na ilişkin açıklamalarda bulundu. 

KOBİ'lerin iç ve dış pazarlarda rekabet güçlerinin artırılması ile üretim maliyetlerinin minimuma indirebilmesi için enerji verimliliğine yönelik projelerin önemli olduğuna işaret eden Işık, "Söz konusu programla işletmelerimizin verimsiz enerji kullanımından doğan kayıplarının asgariye indirilmesi ve elde edilecek ekonomik kazanımın en üst düzeye çıkarılmasını planlıyoruz" diye konuştu. 

Bakan Işık, bu amaçla işletmelerin kullandıkları verimsiz elektrik motorlarının dönüşümü nedeniyle ihtiyaç duyacakları banka kaynaklı kredilere erişimlerinin kolaylaştırılması için bakanlığın Verimlilik Genel Müdürlüğü,  Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Kayseri Organize Sanayi Bölgesi, Kredi Garanti Fonu AŞ ve bankalarla yeni bir kredi faiz desteği uygulamasına başladıklarını belirtti. 

Program kapsamında, Akbank, Anadolubank, Denizbank, Şekerbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halkbankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ile işbirliği yapıldığını ifade eden Işık, KOBİ'lerin üst limiti 300 bin lira olarak bankalardan kullanacakları kredilerde, faizin tamamının KOSGEB tarafından karşılanacağını bildirdi. 

 Işık, bu konuda KOBİ'lere kolaylık sağlamak istediklerini vurgulayarak, toplam 36 ay vadeli kredinin, ilk 12 ayını "ödemesiz" dönem olarak planladıklarını kaydetti. 

Teminat sorunu yaşayan KOBİ'lere Kredi Garanti Fonu AŞ tarafından destek sağlanacağının altını çizen Işık, program kapsamında KOBİ'lerin her türlü soruları için KOSGEB'e başvurabileceklerini ifade etti. 

AA

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  1 + 3
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.