• 18.1.2012 15:00:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Kosgeb’den 'Ar-Ge ve İnovasyona Yönelin' Tavsiyesi

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Nevşehir Bölge Müdür Vekili Esat Mahmut Beler, işadamı ve sanayicilerin global dünyada ayakta kalabilmelerinin ve gelişmelerinin yolunun AR-GE çalışmaları ve inovasyonla mümkün olduğunu söyledi

    Nevşehir Genç Sanayiciler ve İşadamları Derneği (GESİAD) üyeleri, KOSGEB Nevşehir Bölge Müdür Vekili Esat Mahmut Beler’i makamında ziyaret ederek, KOSGEB destekleri konusunda bilgi aldı.

 

    GESİAD Başkanı İrfan Avşar, Nevşehirli işadamı ve sanayicilerin özellikle yurt dışına açılmaları yolunda öneri ve destek verdiklerini söyledi.

 

    Bağlı bulundukları en üst kurum olan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON)’nun düzenlediği ticaret köprüsü programları ile üyelerine ihracat kapılarını ardına kadar açtıklarını kaydeden Avşar, “Bunun sonucunda milyarlarca dolarlık pazarlar açıldı. Nevşehirli sanayici ve işadamları da bunlardan yararlandı. Son yıllarda TUSKON aracılığı ile çok sayıda üyemiz özellikle Afrika kıtası ile Ortadoğu’da çok sayıda ülkeye mal satmaya başladı. Bunun daha da artması için öneri ve desteklerimizi sürdürüyoruz. İlimizin ve ülkemizin katma değeri yüksek ihracatla kalkınacağını ve ekonomik hedeflerini böylece yakalayacağına inanıyoruz. Bu yolda çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

 

    KOSGEB Nevşehir Bölge Müdür Vekili Esat Mahmut Beler ise girişimciliğin tüm ekonomiler açısından önemli bir kavram olduğunu belirterek, ülke ekonomilerinin kalkınmasında girişimciliğin vazgeçilmez olduğunu söyledi.

 

    KOSGEB destekleri içerisinde Ar-Ge ve İnovasyon’a özel önem verdiklerini belirten Beler, işadamı ve sanayicilerin bu konuya önem vermesi gerektiğini ifade etti.

 

    KOSGEB olarak işletmelerin nitelikli eleman çalıştırmasına önem verdiklerini anlatan Beler, “Firmaların ürün geliştirmesi, pazarlama ve yönetim planlanması, yeni yatırımların ortaya konması ancak nitelikli kişilerden oluşan ekiplerle mümkündür. Biz de Nevşehir’deki firmaları bu noktada bilgilendiriyor ve elimizdeki olanaklarla yönlendiriyoruz. Firmalara yaptığımız ziyaretlerde çok orijinal fikirlerle önemli işler yapıldığını da görüyoruz." diye konuştu.

 

    Bölgede farklı düşüncelerle hareket eden firmaların istihdamın yanı sıra ülkeye döviz de kazandırdığını kaydeden Beler, şöyle devam etti: "Mesela, Ürgüp ilçesinde bulunan bir girişimci, Kapadokya bölgesinin doğal güzelliklerini, sıcak hava balonu ve nitelikli otellerini kullanarak üst seviye insanların düğün ve kongre gibi ihtiyaçlarını karşılayan bir firma kurmuş. Firmasını yurt dışında tanıtarak önemli bir potansiyele taşımış. Bunu da elinde bulunan 11 kişiden oluşan iyi eğitim almış, yabancı dil bilen, iş tecrübesi olan ekiple sağlamış. Son olarak Avusturya’dan önemli bir şahsın düğün organizasyonunu yapmış. 20 kişiden oluşan düğün için 60 bin euro almış. Burada çiçekçi, otelci, baloncu, rehber, rent a carcılarla anlaşmış. Herkes kazanmış. Ülkeye de döviz ve tanıtım kazandırmış. Özgün ve güzel bir fikirle çok iyi bir organizasyon kurmuş. Ülkemizin böyle girişimcilere ihtiyacı var. Son zamanlarda böyle özgün uygulamaları çok sık görür olduk. Bunun sevincini yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

 

    Esat Mahmut Beler, “Girişimcilerin desteklenmesi, ileri teknoloji ve yüksek katma değer yaratan girişim faaliyetlerinin özendirilmesi, girişimcilerin ihracata yönlendirilmesi, girişimcilik eğitimlerinin yaygınlaştırılması, girişimci adaylarına yönelik danışmanlık hizmetlerinin geliştirilmesi, kadın girişimciliği, genç girişimcilik gibi alanlarda girişimciliğin desteklenmesi, girişimcilik konusunda araştırma ve veri toplama çalışmaları yapılması için her türlü yardımı yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

    Ziyaret sonrasında GESİAD Başkanı İrfan Avşar tarafından KOSGEB Nevşehir Bölge Müdür Vekili Esat Mahmut Beler’e Osmanlı tuğrası çizili tablo hediye edildi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  7 + 3
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.