• 18.1.2012 11:00:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Kulu, Ayda 300 Ton Sağlıklı Süt Üretecek

Ekonomisi, yurt dışında yaşayan yaklaşık 50 bin Kululu gurbetçiye endeksli olan Konya’nın Kulu ilçesinde, yeni bir iş alanı olarak hayvancılık önplana çıkıyor. İlçede yeni kurulan süt birliğinin ilk hedefi ayda 300 ton süt üretimine ulaşmak

    Son bir yıl içerisinde birçok Kululu, hayvancılıkla ilgili faizsiz kredilerden yararlanırken, ilçede 5 tane modern büyükbaş hayvan çiftliği kuruldu. Bunun yanı sıra süt üretiminde önemli ölçüde artış yaşanmasından dolayı, ilçede bir de süt birliği oluşturuldu. Birlik, resmi prosedürlerin bitmesinin ardından çalışmalarına başlayacak. Öncelikli hedef ise ayda 300 ton sağlıklı süt üretmek.

 

    Süt birliği yönetim kurulu üyelerinden Murat Ünver, kurulan çiftliklerden birinin sahibi. Ünver, yeni kurulan ve kurulacak çiftliklerin ilçeye ekonomik olarak büyük katkı yapacağını belirtti. İlçede hayvan sayısı çoğaldıkça çiftçilere yeni ürünler üretme fırsatı doğacağını ifade eden Murat Ünver, mısır, yonca ve saman ihtiyacındaki artışın ilçedeki çiftçilere ekonomik olarak katkı sağlayacağını söyledi.

 

    Yeni kurulan çiftliklerde süt sağımlarının el değmeden yapıldığını ve depolandığını aktaran Ünver, ‘’Süt birliği olarak sağlıklı süt üretimini en üst seviyelere ulaştırmaya çalışacağız. Belirli bir seviyeye ulaşınca ilçede bir süt ürünleri fabrikası açılmasına istiyoruz.’’ şeklinde konuştu.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  9 + 6
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.