• 20.12.2011
 • CİHAN
Haberi Paylaş

KUMAŞA VERGİNİN FATURASI 4 MİLYAR DOLARI BULUR

İthal dokuma kumaşa getirilen vergiden sonra örme kumaş ithalatına da yüzde 20 ek vergi gelmesi, hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe tepkiye yol açtı

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, ek verginin Türkiye’nin konfeksiyon ihracatında 4 milyar dolarlık gerilemeye yol açabileceğini söyledi.

 

Kızılgüneşler, Türk konfeksiyon sektörünün ithal ettiği örme kumaşların önemli bir bölümünün Türkiye’de üretilmediğini, 2010 yılındaki ithalat rakamının da 372 milyon dolar seviyesinde olduğunu söyledi. 2011'de örme kumaş ithalatını 450 milyon, ihracatınıysa 8 milyar dolar seviyesinde beklediklerini kaydeden Kızılgüneşler, bu kadar ithalata engel olmak adına 8 milyar dolarlık ihracatın sekteye uğrama tehdidiyle karşı karşıya bulunduğunu belirtti kaydetti. Türkiye’nin Ocak–Ağustos 2011 döneminde hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı ortalamasının 1 milyar 412 milyon dolar seviyesinde olduğuna işaret eden Birlik Başkanı Kızılgüneşler, “Dokuma kumaşa getirilen ek vergiden sonra eylül, ekim ve kasım aylarındaki ihracat ortalamamız 1 milyar 198 milyon dolara düştü. Aylık gerileme, 214 milyon dolar seviyesinde. Şimdi örme kumaşa da gelen ek vergiyle bu kayıp katlanacak ve 4 milyar dolara ulaşacaktır.” şeklinde konuştu. İlave vergilerin tekrar gözden geçirilmesini isteyen Emre Kızılgüneşler, şunları söyledi: “Yanlış hesap Bağdat’tan döner. Bu uygulamanın yanlışlığı da ortadadır, umarım çok çabuk dönülür. 2011 Ocak–Ağustos döneminde sürekli artış gösteren hazır giyim ve konfeksiyon ihracatımız, dokuma kumaşa getirilen ek vergiden sonraki üç ay sürekli düştü. Aralık ayının geri kalan diliminde de düşüş devam ediyor. Şimdi örme kumaşa getirilen yüzde 20’lik ilave vergi, ihracattaki gerilemeyi daha da körükleyecektir.”

 

EGE BÖLGESİ’NİN KAYBI 400 MİLYON DOLAR

 

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin Ocak-Ağustos 2011 döneminde aylık ortalama ihracat rakamının 105 milyon dolar seviyesinde olduğuna işaret eden Kızılgüneşler, son üç aylık ortalamanınsa 80,4 milyon dolara gerilediğini vurguladı. Aylık bazda kaybın 25 milyon dolar seviyesinde olduğunu kaydeden Kızılgüneşler, örme kumaşa gelen ek vergiyle 30–40 milyon dolar bandına oturacağını, yıllık kaybın ise 400 milyon doları aşacağını ifade etti.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  5 + 12
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.