• 9.1.2012 16:00:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Limanda Yatırımların Başlaması Esnafı Umutlandırdı

Hatay ekonomisinin can damarı olarak bilinen İskenderun Limanının Limak tarafından alınması ve yatırım çalışmalarının başlaması esnafı umutlandırdı

ABD’nin Irak’a uyguladığı ambargo ve Körfez savaşından bu yana işlerliğini yitiren ve bir türlü modernizasyonu yapılmayan İskenderun Limanının Limak firmasına devri ile bölgede ekonomik hareketliliğin artacağı belirtiliyor.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Halil Şahin, limanın çalışması ile özellikle nakliye ve hizmet sektörünün hareketleneceğini bildirdi.

Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi 2. Başkanı Remzi Çaylı ise “Esnaf tek umut ve kurtuluş olarak limanın çalışmasını bekliyor. Sanayi esnafı kepenk kapatma noktasına geldi. Limanın çalışması, nakliye sektörünün artması bölgede ekonomik canlılık getirecek ve sıcak para akışı sağlanacak, Bu hareketlilik ise berberinden lokantacısına, kebapçısından otelcisine, kaportacısından tamircisine kadar yansıyacaktır. Ancak liman yetkililerinin bölgemizdeki firmalarla diyalog kurması gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

Hızarcılar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Abdulkadir Yardımcıoğlu, 1990’lı yıllarda sanayi esnafının siparişleri karşılamak için gece gündüz çalıştığını belirterek, "Limanın işlerliğini kaybetmesi ile sanayi esnafı çalışamaz hale geldi. Bu da bir çok sanayi esnafının kepenk kapatmasına sebep oldu. Limanın özelleşmesi ve yatırımcı firmasının çalışmalara başlamasını takip ediyoruz ve bölgemize ekonomik canlılığın gelmesini dört gözle bekliyoruz.” diye konuştu.

Kaporta ustası Abdullah Karakurt ise “Sanayiden çekiç sesi gelmez oldu. Limanın çalıştığı yıllarda gerek kamyon, gerekse diğer araçların tamir, bakım, kaporta işleri olur, aralıksız çalışırdı. Şimdilerde ise işler çok durgun, İskenderun ekonomisinin can damarı olan Limanın hareketlenmesi sanayi esnafı başta olmak üzere tüm esnaf kesimlerine olumlu yönde etki edecektir.” diye konuştu.

 

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  6 + 1
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.