• 17.1.2012 12:00:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Lufthansa, Normal Yakıta Döndü

Lufthansa Havayolları, Frankfurt ile Hamburg arasındaki biyoyakıtlı uçuş testlerini sonlandırma ve normal yakıt kullanmaya dönüş kararı aldı.

Havayolu şirketi, normal yakıta dönme kararında şu anda yeteri derecede biyoyakıt bulunmamasının etkili olduğunu açıkladı.

 

Biyoyakıtla iki kent arasında yaklaşık bin 200 sefer gerçekleştiren Lufthansa, toplam bin 500 ton zararlı karbondioksit emisyonu tasarruf ettiğini duyurdu. Projeden sorumlu Başkan Yardımcısı Joachim Busse, biyoyakıtın günlük seferlerde kullanılabilecek, sorunsuz bir yakıt türü olduğunun testlerle kanıtlandığını belirtti. Busse “Biyoyakıtlı uçuşların devamı ancak yeterli miktarda sürdürülebilir ve sertifikalı ham maddenin garantilenmesi durumunda mümkün olacak.” dedi. Avrupa Birliği’nin, bu yıl başında; Avrupa’ya geliş ve Avrupa’dan gidiş seferlerinde tüm havayolu şirketlerine emisyon hakkını kanıtlamak üzere karbondioksit sertifikası ibraz etme yükümlülüğü getirme kararı üzerine Lufthansa Havayolları biyoyakıt testlerine başladı.

 

AB’nin yeni kriteri, bir uçuşta ne kadar karbondioksit salınımına yol açılırsa havayolu şirketine o kadar fazla ödeme yapması şartını getiriyor.

 

Bitkisel yağlar ve mezbahalardaki kadavra atıklarından biyoyakıt üretimi için büyük miktarlara ihtiyaç duyuluyor. Bunun yanı sıra biyoyakıtın makul fiyattan satılması gerekiyor.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  9 + 4
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.