• 6.1.2012 14:52:00
 • İHA
Haberi Paylaş

MARKA’dan KOBİ’lere 750 Bin TL’ ye Kadar Destek

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Erkan Ayan, birlikte iş yapmak isteyen Doğu Marmara KOBİ’lerine KOSGEB’in İşbirliği-Güçbirliği destek programından daha etkin faydalanmalarını önerdi.

Erkan Ayan, MARKA olarak bugüne bölgesel kalkınma için itici güç olarak bölge KOBİ’lerini gördüklerini ifade ederek, 18 ay içerisinde Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova’da yer alan Doğu Marmara KOBİ’lerine yönelik 121 KOBİ’ye yaklaşık 27 milyon TL kaynak aktardıklarını belirtti. 2010-2013 Doğu Marmara Bölge Planı’nda bölgede işbirliğinin ve güçbirliğinin geliştirilmesinin hedefleri arasında yer aldığını belirten Genel Sekreter Erkan Ayan, KOBİ’ler arası işbirliklerinin ve hedef odaklı güçbirliklerinin oluşturulmasının bölgesel kalkınma için önemli olduğunu vurguladı. Bu amaçla devlet tarafından verilen desteklerin yeterli seviyede kullanılmadığının altını çizen Erkan AYAN, örneğin KOSGEB’in İşbirliği-Güçbirliği programından yeterli sayıda KOBİ’nin yararlanmadığını söyledi.

 

En az beş KOBİ’nin işbirliği-güçbirliği anlayışında bir araya gelerek “Ortak Sorunlara Ortak Çözümler” üretilmesi, KOBİ’lerin tedarik, pazarlama, düşük kapasite kullanımı, rekabet gücü zayıflığı, finansman başta olmak üzere tek başlarına çözümünde zorlandıkları birçok soruna çözüm bulunması, KOBİ’lerin bir araya gelerek kapasite ve rekabet gücü yüksek işletmelere dönüşmesi, ölçek ekonomisinden yararlanılarak kaynak tasarrufu sağlanması, KOBİ’ler arasında ortaklık ve işbirliği kültürünün geliştirilmesi için bu destek modeli kullanılabilir. Bu kapsamda bir araya gelen KOBİ’ler hammadde, ara mamul, mamul, lojistik ve diğer hizmetleri daha hızlı ve ucuz temin edebilmeleri amacıyla ortak tedarik, müşteri istekleri ve pazarın talebi doğrultusunda ürün ve hizmet geliştirmeleri, ürettikleri ürün ve hizmetleri yeni pazarlara sunmaları amacıyla ortak tasarım, ürün ve hizmet kalitelerini yükseltmek ulusal ve uluslararası pazar paylarını artırmak, marka imajı oluşturmak, uluslar arası pazarın ihtiyaçlarına cevap vermeleri amacıyla ortak pazarlama, ürün ve hizmet standartlarını geliştirmeleri amacıyla ortak laboratuvar, Üretim ve hizmet kapasitelerini, çeşitlerini, verimliliğini ve kalitelerini artırmak amacıyla ortak imalat ve hizmet sunumu konularında sunacakları projelere KOSGEB ‘ten 250 Bin TL’si karşılıksız destek olmak üzere toplam 750 Bin TL’ye kadar destek alabilmekteler.

 

Genel Sekreter Erkan Ayan, tüm Doğu Marmara KOBİ’lerin bu programdan yararlanmaya davet ederken, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Düzce ve Bolu illerinde bulunan Yatırım Destek Ofislerinde konu hakkında bilgi almaya gelen tüm KOBİ’lere ücretsiz danışmanlık yapıldığını ve KOSGEB desteklerinden daha fazla yararlanılması için proje yazmalarına yardımcı olunduğunu belirtti.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  0 + 3
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.