• 12.12.2011
 • Tuba KOÇAŞ
Haberi Paylaş

MİKROKREDİ HER EVİ FABRİKAYA DÖNÜŞTÜRDÜ

Kadınların iş umudu olan, kadınların ekonomik ve sosyal hayatlarını değiştiren mikrokredi, Erzincanlı kadınlara da iş imkanı sağlamaya devam ediyor

Türkiye Grameen Microkredi Programı Genel Müdürü Abdül Metin, mikrokrediden faydalanan kadınlar ile bir araya geldi.

Erzincan İl Özel İdaresi ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı arasında yapılan protokol ile Erzincan’da uygulanan mikrokredi projesi kapsamında bir dizi incelemelerde bulunmak üzere, beraberinde Mikrokredi Diyarbakır Bölge Müdürü Mehmet Ay ile birlikte Erzincan’a gelen Türkiye Grameen Mikrokredi Programı Genel Müdürü Abdül Metin, mikrokredi üyeleri ile buluşarak, proje hakkında görüş alışverişinde bulundu.

HER EV FABRİKAYA DÖNÜŞTÜ

Genel Müdür Abdül Metin, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) bünyesinde oluşturulan Türkiye Grameen Mikrokredi Programı'nın hızla büyüdüğünü belirtti. Metin, TİSVA Başkanı ve Diyarbakır eski milletvekili Aziz Akgül'ün kendi cebinden sağladığı ilk sermayenin kullanılmasıyla, 18 Temmuz 2003'te 6 kişiye 500'er lira verilmesiyle başlayan mikrokredi programının, şu anda 61 ilde 82 şubede uygulandığını ifade etti.

Abdül Metin, “55 bin üyemiz var. 44 bin mikrokredi kullanıcımız var. Fakirlik ve yoksulluğun kader olmadığını kanıtlayan binlerce kadın kendi işini kurdu. Her ev bir fabrikaya dönüştü.” dedi.

KADINLARIN SOSYAL VE EKONOMİK HAYATLARI DEĞİŞTİ

Türkiye'de mikrokredi ile iş sahibi olan çok sayıda başarılı kadın olduğunu söyleyen Mikrokredi Genel Müdürü Abdül Metin, 2003 yılında kendisine 500 lira vererek babasının dükkânında terzilik yapan bir kadının bugün 10 bin lira teminat, kefalet ve faiz olmadan bir kredi aldığını bildirdi. İnsanlara güvendiklerini, 55 bin mikrokredi üyesi bulunduğunu dile getiren Metin, “Hem sosyal, hem ekonomik hayatları değişti. Her ev bir fabrika oldu. Bir makineyle başladı, şimdi belki 10-12 tane makinesi var, arabası var. İstihdam sağlıyor. Ailesine ekonomik destek veriyor. Türkiye'de bunun çok örnekleri var." diye konuştu.

Mikrokredi programının, aynı zamanda sosyal bir iş olduğunu belirten Metin, kredi kullanan girişimci kadınlara çocuk sağlığı, çocuk eğitimi, yardımlaşma, çevre temizliği ve israfın önlenmesi gibi sosyal konularda da hizmet sunulduğunu söyledi.

Mikro Kredi Erzincan Şube Müdürü Tuğba Aybey de 2008 yılında açılan ve bu süre içerisinde bin 75 üyesi bulunan Mikro Kredi Erzincan Şubesi'nde, 629 bayanın sürekli kredi aldığını, alınan küçük kredilerle büyük işlerin yapıldığını söyledi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  8 + 1
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.