• 20.1.2012 07:20:00
 • Elif TOPTAŞ
Haberi Paylaş

Milli Ekonomiye Milyon Dolarlık Katkı

Türkiye’de fazla bilinmeyen Galvanizleme işlemleri Avrupa ve gelişmiş ülkelerin tamamında kullanılan ve milli ekonomiye milyon dolarlık katkı sağlayan bir sektör

Galvaniz, erimiş çinkonun içine koruma ya da kaplama amacı ile kullanılacak maddenin batırılması işlemine deniliyor.

 

Demir ve çelik malzemeler bulundukları atmosferik ortamdan etkilenerek zaman içinde fiziksel, kimyasal, elektriksel özelliklerini kaybederek korozyona uğruyor. Bu değişikliğe, “metalin paslanması” da deniliyor. Paslanma sadece görüntü bozukluğu olmayıp aynı zamanda metali aşındıran kimyasal reaksiyon olma özelliği taşıyor.

 

Metali, paslanmayı oluşturan dış etkenlerden uzak tutabilmek amacı ile metal yüzeylere koruyucu yöntemler uygulanıyor. Bu koruyucu yöntemlerden bazıları ise boya, plastik, nikel, krom, bakır ve çinko kaplamaları olarak biliniyor. Ancak; bütün bu kaplama yöntemleri arasında çinkoyla kaplama yani galvanizleme, yüzey kaplama yöntemleri arasında en uzun ömürlü olma özelliğine sahip.  Öte yandan galvanizli ürünlere uzun yıllar hiçbir bakım gerekmiyor.  Kaplanan malzeme ile çinko metalürjik bir bağ oluşturuyor ve malzeme yüzeyinde meydana gelen alaşım tabakaları dış etkilere karşı dayanıklı bir kaplama oluşturuyor. Belli bir estetik cazibesi olan galvanizli ürünler ilk zamanlar parlak bir görünüşe sahipken zamanla matlaşarak homojen mat gri renkte bir yüzeye dönüşüyor. Özellikle paslanmaya karşı yapılan bu işlem açık havada ve her türlü hava koşulunda çalışacak metallerin ömrünün uzatılması için yapılıyor. Her şeyden önce çok ekonomik bir yöntem olması talepleri de her geçen gün arttırıyor.

 

İNSAN ÖMRÜNE EŞ DEĞER BİR KALİTE


Sektöründe imalat ve taahhüt firması olarak hizmet veren Güneydoğu Galvaniz firması, 2007 yılından bu yana alçak gerilim, orta gerilim ve yüksek gerilim enerji nakil hattı direkleri, aydınlatma direkleri ve GSM anten direk imalatları ile sıcak daldırma galvaniz hizmeti veriyor. Güneydoğu Galvaniz 2007 yılından öncesinde ise 25 yıl enerji nakil hatları işlemleri gerçekleştiren köklü bir firma olarak bugün ki gelişimine devam ediyor.

 

 İmal edilen ürünler TS 914 EN ISO 1461 standardına uygun şekilde galvanizle kaplanıyor. Galvanizle kaplanan ürünlerin ortak özelliği ise 40-50 yıl dayanıklılık göstermesi ve milli ekonomiye büyük katkı sağlıyor olmasından ileri geliyor.

 

Güneydoğu Galvaniz Firması Dış Ticaret Müdürü Mehmet Boz,  yaptıkları galvanizleme işlemleriyle demir ve çeliğe hüviyet kazandırdıklarını ifade ederken aldıkları talebe göre iç ve dış pazara ürünlerini ulaştırdıklarını belirtti.

 

Ağırlıklı olarak Irak’a ihracat yaptıklarını ifade eden Boz “ Bunun yanı sıra Lübnan ve Türkmenistan’a da ihracat yapıyoruz” dedi.

 

Galvanizli ürünlerin Avrupa’da çok yaygın olarak kullanıldığına dikkat çeken Mehmet Boz, “Artık Ortadoğu ülkelerinin de demir-çelik ürünlerini galvanizli olarak talep etmeye başladığını” söyledi.

 

“KAMU OTORİTESİNE ÇOK İŞ DÜŞÜYOR”


Türkiye’de ki metal, demir unsurların galvanizli olmasının zorunlu hale gelmesi gerektiğini vurgulayan Mehmet Boz “ İnşaatta kullanılan malzemelerin, üretilen makinelerin, otomotiv sektörünün ömrünü uzatmak adına galvanizli ürünlerin kullanılması büyük önem taşıyor. Özellikle bura da kamu otoritesine çok iş düşüyor. Bir takım zorlayıcı önlemler almalı. Kamunun zorlayıcı yönü bu konuda ciddi anlar atılmasına zemin hazırlar” dedi.

 

TEDAŞ ve  TEİAŞ tarafından  galvanizli ürünler talep edildiğini belirten Boz, “Avrupa’da yıllar öncesinden başlayan bu durum Türkiye’ de yeni yeni yaygınlaşıyor. Biz de firma olarak yeni tesisler açtık ve ilerleyen süreçte firmamızla birlikte ürün çeşitliliğimizi de arttırmayı hedefliyoruz” dedi.

 

Öte yandan insanların da galvanizli ürünler hakkında bilinçlenmesi gerektiğini vurgulayan Mehmet Boz “ İnsanlarımıza bu konuda bilgi verilmeli ve onlar da kaliteli ve uzun ömürlü ürünler kullanmanın mutluluğunu yaşamalı” dedi.

 

“ORTA DOĞU HEDEF ÜLKELERİMİZ”


Gelecek yıllarda pazarlarını genişletmek isteyen Güneydoğu Galvaniz firması Lübnan’a, Ürdün’e, Cezayir’e,Libya’ya ihracat yapmayı öncelikli hedefleri olarak görüyor.

 

Mehmet Boz, “ 2011 yılının firmaları için çok güzel geçtiğini belirterek yüzde 80 büyüme kaydettiklerini vurguladı. 2012 hedeflerinde ise büyüme rakamlarının yüzde 70 olmasını planladıkların belirten Boz,  “2012 ihracat hedefimiz 20 milyon dolar” dedi.

 

Boz “ Taleplerimiz geçen yıla oranla 2 kat daha arttı. Firma olarak bazen taleplere yetişemiyoruz.  Taleplere karşılayabilmek için şu an vardiyalı üretim yapıyoruz. Türkiye her geçen gün büyürken,  demir çelik sektöründe de büyük ilerleme kaydediyoruz. Demir vazgeçilmez bir madde ve ülkemiz bu konuda zengin bir ülke. Şuan ki ekonomik yönetim de oldukça başarılı” dedi.

 

Ayrıca Mehmet Boz yurt içi ve yurt dışından firmaların kendilerini arayıp taleplerde bulunduklarını belirtiyor. Boz “Güneydoğu Galvaniz firması olarak kaliteden asla taviz vermediğimiz ve uluslararası standartlarda üretim yaptığımız için, zaman zaman taleplere yetişemiyoruz” dedi.

 

Firma olarak uzmanlaşmaya önem verdiklerini ve Ar-Ge çalışmaları için özel bütçe ayırdıklarını söyleyen Mehmet Boz, “ Uzman arkadaşlarımızla Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz ve bu konuya önem veriyoruz. Pazar farklılığı, ürün farklılığını da beraberinde getiriyor. Biz de bunun bilincinde olduğumuz için her geçen gün büyümeye ve yeni ürünler üretmeye devam ediyoruz’ dedi.

 

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  2 + 9
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.