• 7.5.2018 00:14:00
 • Niyazi Şahin
Haberi Paylaş

Milyonlarca dolarlık enzim ithalatını bitirecek enstitü kuru

Türkiye’nin endüstriyel enzim pazarı yıllık 300 milyon dolar. Bunun yarısı ithal ediliyor. Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Akça, Beykoz Kışlası’nda kurulan enstitü ile milyonlarca dolarlık ithalatı sona erdirecek bilimsel çalışmalara imza atacaklarını söylüyor.

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, hem tersine beyin göçüne katkı sunmak hem de Türkiye’nin ithal ettiği bazı enzimleri ve aşıları yerli olarak üretmek için enstitü kurdu. Türkiye, yılda 300 milyon dolarlık endüstriyel enzim kullanıyor. Bunların 150 milyon dolarlık kısmı ithal.

Bezmialem Vakıf Üniversitesi, metruk haldeki tarihi Beykoz Kışlası, Kalkınma Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla restore etti. Şimdi “Yaşam Bilimleri ve Biyoteknoloji Enstitüsü” tarihi bir mekanda geleceğin bilimine katkı sunmaya hazır. Üstelik Harvardlı Türk bilim insanlarının da yurda dönmesini sağlayarak. 10 donanımlı laboratuvarın bulunduğu enstitüde, hedef 100 kişilik bir akademik kadro. Bunun için yerli ve yabancı bilim insanlarına çağrıya çıkılmış durumda. Enstitüde ayrıca Hebatit B aşısı ve tiroid alanında da çalışmalar var.

Modern zamanların moleküler tıp araştırmaları kurumuna dönüştü

Çocukluğunun Beykoz’da geçtiğini anlatan Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve aynı zamanda Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, “Burası 1800’lü yılların başında III. Selim zamanında kuruluyor. İsmi kolerahane olarak geçse de aslında bir askeri dikim evi. Uzun yıllar metruk halde kaldı. Bahçesi bostan olarak kullanılırdı. 2011’de Bezmiâlem için yer arayışına girdiğimiz sırada Vakıflar İkinci Bölge Müdürlüğümüz bu binayı gösterdi. Restorasyon 2 yıl sürdü. Taş duvarların içine kimyasal enjekte edildi, duvarlar toparlandı. Çelik kolonlar da bizim tasarladığımız şekilde yapıldı. Bu binanın 200 yıllık geçmişi bulunuyor, gelecek 200 yıl da ayakta kalacak bir bina yapmak istedik” diyor. Hedef elbette sadece binanın yaşaması değil... Akça, “Gelecek yüzyılın üniversitesi olalım istiyoruz” şeklinde konuşarak, şunları söylüyor: “Beykoz Kışlası, bugün modern zamanların moleküler tıp araştırmaları kurumuna dönüşmüş oldu. Hedefimiz şu: Burada, bugün Bezmiâlem’in ya da toplumun günlük ihtiyaçlarını karşılamaktan öte, Türkiye’nin ihtiyacı olabilecek bilimsel çalışmaları yürütmek. Ayrıca burası bilim üretirken, içinde bulunduğu çevreden de kopmayacak. Eskiden bostan olarak kullanılan alanlarda fitoterapide ihtiyaç duyulan bitkileri üreteceğiz.”

Restorasyon devam ederken Harvardlı Uysal enzim üretti

Başkan Akça, Yaşam Bilimleri ve Biyoteknoloji Enstitüsü’nün kadrosuna kazandırılan ilk öğretim üyesi Dr. Serdar Uysal’ın Harvard Üniversitesi’nden geldiğini belirtiyor ve “Gelir gelmez dedi ki bize: ‘Ben enzim üretirim.’ Biz restorasyona devam ederken, o bodrum katında laboratuvarını kurdu ve enzim üretti. Türkiye yılda 150 milyon dolarlık endüstriyel enzim ithalatı yapıyor. Endüstriyel enzim, 300 milyon dolarlık bir pazara sahip ve Türkiye’de üretilmiyor. Ama artık Türkiye’de üretilmeye başlıyor. Burada Kanada’dan, Amerika’dan gelen hocalarımız bulunuyor” diyor.

Biyoteknoloji 100 milyar doların üzerinde bir sektör

Endüstriyel enzim araştırmalarıyla ilgili de Dr. Serdar Uysal şöyle konuşuyor: “Türkiye gibi biyoteknolojide 30 yıl geriden gelen ülkelerde, gelişmeleri yakalayabilmek için teknolojinin ilerlemesinden faydalanarak bu yolu 2-3 yılda kat edebilir. Ayrıca temel bilimlere ciddi yatırım yapıp 20 yıl sonrasının teknolojilerini inşa etmek de öyle. 100 milyar doların üzerindeki bir sektörden bahsediyoruz. Biz burada endüstriyel enzim konusunda hayli ilerledik. Yatırımcısını da bulduk. Tabii yatırıma ikna etmek de hayli güç oldu.”

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  2 + 15
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.