• 16.2.2012 11:00:00
 • Hürriyet
Haberi Paylaş

Moody's 114 Bankayı İndirim İçin İzlemeye Aldı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, aralarında büyük bankaların da bulunduğu 114 Avrupalı finans kuruluşunu olası not indirimi için izlemeye aldı

Kuruluş diğer yandan İspanya'daki 8 özerk yönetimin kredi notunu düşürdüğünü de açıkladı.

 

Kuruluştan yapılan açıklamada, kararda Avro Bölgesi'ndeki borç krizi, bölgeye üye pek çok ülkenin kredi notunun düşürülmesi ve kredibilitesindeki kötüleşmenin etkili olduğu belirtildi.

 

Söz konusu kuruluşlar arasında Fransız bankaları BNP Paribas, Societe Generale, Credit Agricole ve Natixis, Alman bankaları Deutsche Bank ve Commerzbank, İngiliz bankaları Royal Bank of Scotland ve HSBC, Hollanda bankası HSBC, İspanyol bankası Santander ile İtalyan bankası Unicredit'in de bulunduğu ifade edildi.

 

Moody's, olası indirim riskiyle karşı karşıya bulunan kuruluşlar arasında 24 İtalyan, 10 Fransız, 9 İngiliz, 21 İspanyol, 6 Hollanda, 7 Alman, 8 Avusturya, 6 Portekiz, 5 İsveç, 4 Slovenya, 2 İsviçre, 1 Finlandiya, 1 Norveç, 1 Belçika, 1 Lüksemburg ve 8 Danimarka bankası olduğunu kaydetti.

 

İSPANYA'DA 8 BÖLGENİN NOTUNU DÜŞÜRDÜ

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu diğer yandan İspanya'daki 8 özerk yönetimin kredi notunu düşürdüğünü de açıkladı.

 

İspanya'daki 17 özerk yönetimden kredi notu düşürülenler Endülüs, Bask, Katalonya, Madrid, Murcia, Castilla y Leon, Galisya, Extremadura olarak sıralandı.

 

Moody's, Madrid, Galisya ve Extremadura'nın kredi notlarını A3'ten A1'e, Endülüs ve Castillay y Leon'u A3'ten A2'ye, Bask'ı A2'den Aa3'e, Murcia'yı Baa2'den Baa1'e ve Katalonya'yı da Baa3'den Baa2'ye indirdi.

 

Kaynak: Hurriyet.com

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  3 + 18
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.