• 28.12.2011 10:31:00
 • Elif TOPTAŞ
Haberi Paylaş

Mustafa Koca: Umudumuz Avrupa'nın Krizden Çıkması

Multisektörel ve ulusal dernek olma özelliği taşıyan ASKON bir çok sektöre bağlı olarak faaliyet gösteriyor. Özellikle İnşaat, tekstil, dayanıklı tüketim, hizmet, bilişim, kimya, kağıt, makine sektörlerini bünyesinde barından ASKON her geçen gün sektörde adından sıkça söz ettiriyor.

2023’ de küçük, orta ve büyük ölçekli firmaların Türkiye’nin belirlediği hedeflerle ilgili  düşüncelerini ihracat sitemize açıklayan Askon Genel Başkanı Mustafa Koca, sürecin  hiç şüphesiz belirlenmiş hedefler için bilinçli bir gidiş ve  ilk kriter olduğunun altını çizdi. Mustafa Koca “Ülkemizde 2023 gibi bir hedefin konması ve o hedefe ilişkin bir kısım detay hedeflerin varlığı hemen her firma için bir heyecan unsurudur.Yani 2012 için belirlenen hedef 150 milyar dolar civarında ama 2023 için ortaya konan  hedef 500 milyar dolar seviyelerinde. Bu aynı zamanda ülkemizin tüm kalemlerde, tüm parametrelerde büyümesi ve son derece önemli bir bölgesel güç haline gelmesinin bir motivasyonudur. Hiç şüphesiz bundan herkes etkilenir. Burada önemli olan, bu hedeflere doğru giderken herkesin kendi payına düşeni doğru olarak tanımlanması ve onu almak için çaba içerisinde olmasıdır” dedi. Dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi içerisine girmenin son derece önemli olduğunu vurgulayan Koca “Yarının teknolojisi, yarının ürünleri, yarının sistemleri herkesin derdi olmaktadır. Şirketler ciddi bir değişim içerisindedirler”dedi.  

 

“YENİ PAZARLARA YELKEN AÇMALIYIZ”


2011 yılını değerlendiren Mustafa Koca, bu yılın ülkemiz açısından iyi geçtiğinin söylenebileceğini ifade etti. Öte yandan 2011 yılı sürecinin büyük ekonomilerde ciddi riskler ortaya çıkardığının altını çizen  Koca, “Adeta 2008 tekrar edildi. Ancak ülkemiz bir çok açıdan bu risklerin içerisine düşmeden 2011’i tamamladı. Özellikle EURO bölgesi krizi toparlayamadı. Para istikrarı sağlanamadı. Yunanistan’ın ardından İspanya, İtalya, Portekiz gibi ülkeler de kriz içerisinde mücadele veriyorlar. IMF gibi Dünya bankası gibi kurumların çizdiği projeksiyona göre AB bölgesi gerçekten gelecek açısından da önemli sıkıntılara gebe duruyor. Bizim için de önemli pazarların kaybedilmesi anlamına gelen bu risk hiç şüphesiz biz etkilemeye devam edecek. Umudumuz tabii ki onların da krizi yenmeleri ve ayrıca bizim de yeni pazarlara yelken açmamız” dedi.    

 

TÜRKİYE BÜYÜYOR


Türkiye’nin 2011 büyüme rakamları ve ekonomik gelişmelerinde ülkenin  üç çeyreklik dönemdeki büyüme ortalamasının  yüzde 8 leri gösterdiğini söyleyen Mustafa Koca bunun önemli bir büyüme rakamı olduğunu vurguladı. Mustafa Koca “Dördüncü çeyreğin bizi biraz aşağı çekmesi mümkün ama çok önemli bir sorun gözükmüyor. Çevremizdeki siyasal gelişmeler bizi etkilemeye devam edecek gibi gözüküyor. Ayrıca kendi içimizde müzminleşen terör ve bağlantılı konular bizim risklerimiz olarak var olmaya devam ediyorlar” dedi. Bölgesel gelişmelerden de bahseden Mustafa Koca “Komşumuz Suriye hala durulmadı. Bizim çok stratejik bir ülke. Irak ABD’nin çekilmesi dolaysıya oluşacak kaosu umarız kolay atlatır. Kuzey Afrika olaylarının normalleşmesi bizim açımızdan da son derece iyi bir ekonomik ve ticari hinterland genişlemesi anlamına gelecek. İnşallah düşündüğümüz gibi olur” dedi.

Türkiye’de bu yıl bir çok sektörün ön plana çıktığını belirten Koca bunlar içinde inşaat sektörünün büyük bir büyüme kaydet ettiğini ifade etti. Koca “Sektörel trendler genellikle bilişim ve bağlı olan alanlarda ciddi yükselmeler gösteriyor. Ancak ülkemizde inşaat sektörü her halükarda ciddi bir eşikte. Özellikle kentsel dönüşüm bizim için büyük bir açılım olacak” dedi.

 

İHRACATTA UYGULANAN POLİTİKALAR


Askon Başkanı Mustafa Koca hükümetin ihracatın desteklenmesi için değişik çalışmalar yaptığını ve bunların bir taraftan devam ettiğini belirtti. Koca, “Ancak asıl yapılması gereken ihracatın ithalata bağımlı olmaktan kurtarılması meselesidir. Dış ticaret açığı bu şekilde devam ettikçe, adeta ihracat gelişimine sevinemez durumdayız. Artık şimdiden sonra temel kamu açıklarından ülkemizi kurtarıcı politikaları ön plana çıkarak işler yapmalı ve özellikle bölgesel entegrasyon dediğimiz büyük politikaya kendimizi hazırlamalıyız. Bölgemize teknolojide ar-ge’de ve özellikle bilimde liderlik yapacak hedefi gözetmeliyiz. Ekonomi ardından doğru olarak gelecektir” dedi.

 

ASKON BAŞKANININ 2012 BEKLENTİLERİ     


Mustafa Koca 2012 yılının her şeyden önce iyi geçmesini beklediklerini söyledi. Koca “AB bölgesinin riskleri etkileyici.. İnşallah onlar da kendilerini toparlarlar. Ülkemizin, 2012 de cari açık gibi, enerji ithalatının azaltılması, ara mal ithalatının azaltılması gibi konularda çözüm üretme becerisi göstermesini bekliyoruz” dedi.

Özellikle ortaya konan bütçe hedefleri, makro hedeflerinin kendileri için  sayılmayacak hedefler olduğunu söyleyen Koca,” Büyüme stratejileri üzerine çalışmaya devam edip eksik kalan yönlerimizi telafiye odaklanabilirsek gelecek günler daha güzel olacaktır” dedi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  9 + 3
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.