• 1.2.2012 07:24:00
 • Elif TOPTAŞ
Haberi Paylaş

Narenciye ve Yaş Meyve Sektörü Büyüyor

Türkiye' yi narenciye ve yaş meyve ihracatında ilk sıraya getirmeyi amaçlayan firmalar sağlıklı, yüksek kaliteli ürünleri ile hizmet veriyor

İhracatçı firmalardan biri olan Mertar Tarım Urunleri San. Tic. Ltd. Şt 2007 yılında Narenciye Mumlama Tesisini kurarak narenciye ağırlıklı olmak üzere yaş meyve ve sebze ürünlerinin işleme, paketleme, pazarlama ve satışını gerçekleştiriyor.

 

ISO Standartlarına uygun işletme Aydın’ da ,her biri 1000 m2 den oluşan 3 deposu ile faaliyet gösteriyor. İşletme politikalarının gıda ve çevre güvenliğini sağlamak olduğunu belirten Firma Sahibi Muharrem Ertan, “Amacımız ürünlerde ki verimliliği artırarak maliyeti düşürmek, araştırma ve geliştirme çalışmaları ile kaliteli ürün üretimini sağlamak, personel ve işçi eğitimi ile toplam kalite yönetimini desteklemektedir” dedi.

 

2010 yılında bu yana tarım ürünleri ve narenciye sezonunda ihracat yaptıklarını belirten Muharrem Ertan dünyanın her bir tarafına taze meyve ve sebze gönderdiklerini söyledi.

 

Ertan” Soğuk hava depoları ve paketleme tesisi ile tüketicinin arz ve taleplerine hitap etmekte ve uzun ömürlü kaliteli ürün sağlıyoruz. Rusya, Ukrayna ve Mokova, Kırgızistan, Irak başta olmak üzere 7 ülkeye ihracat yapıyoruz. Soğuk hava depolarımız sayesinde narenciye sezonunun dışında da ürünlerimizi koruyarak diğer sezonlarda da yurtdışına sevkiyatlarımızı gerçekleştirmekteyiz” dedi.

 

Portakal, mandalin ve çilek bahçelerindeki bitki hasadına besleme yönüne titizlik gösterdiklerini belirten Muharrem Ertan ”Biz firma olarak meyve ve sebzeyi en başından bu yana doğru şekilde yetiştiriyor ve koruyoruz. Bu sayede ihracat ürünlerimiz uzun ömürlü ve sağlığa zarar verebilecek hiçbir katkı maddesi içermemektedir. Mertar Tarım gıda güvenliğini en üst düzeyde tutmak amacıyla üretiminde ve alım yapılan bahçelerinde Avrupa Birliğince onaylanmayan hiçbir zirai ilaç kullanmamaktayız. Kendi bahçelerimize ve müstahsilin bahçelerine Eurogap sertifikasını edindirmeyi görev haline getirdik”dedi.

 

ÇİFÇİ DESTEKLENMELİ


 Sektörle ilgili sıkıntılara da değinen Muharrem Ertan “ Fiyatlar standart olmalı. Haksız rekabet söz konusu. Bu durumda bizim gibi firmaları fazlasıyla etkiliyor. Piyasada bir çok sıkıntı var. Örneğin nakit döngüsü konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Giden ürünün parasını hemen alamıyoruz. Özellikle son zamanlarda meydana gelen don olayı ise narenciyeyi çok fazla etkiledi. Elimizde şuan ürün yok.  Don olayından dolayı daldan da ürün alamıyoruz. Özellikle bu aşamada çifçi devlet tarafından desteklenmeli. Mart ayında güzel gelişmeler olmasını bekliyoruz “ dedi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  9 + 11
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.