• 3.1.2012 15:51:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Nevşehir Enflasyonu Yüzde 12

Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kırıkkale illerini kapsayan Nevşehir bölgesinde bir önceki yılın aynı ayına göre enflasyonun yüzde 12 olarak gerçekleştiği bildirildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Nevşehir Bölge Müdürü Üzeyir Karakuş, yaptığı yazılı açıklamada, Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kırıkkale illerinden oluşan Nevşehir İstatistikî Bölgesi’nde meydana gelen enflasyon rakamlarını açıkladı.

 

Buna göre, TÜFE'de 2011 yılı Aralık ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre ulusal bazda yüzde 10,45 artış meydana gelirken; Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kırıkkale illerini kapsayan Nevşehir Bölge Müdürlüğü'nde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,05 olarak gerçekleşti. Böylece Nevşehir İstatistikî bölgede enflasyon rakamları ülke genelinin yaklaşık 2 puan üzerinde gerçekleşti.

Karakuş, Tüketici Fiyatları Endeksi'nin 2011 yılı Aralık ayında ulusal bazda, bir önceki aya göre; yüzde 0,58 olarak gerçekleşirken, Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kırıkkale illerini kapsayan Nevşehir Bölge Müdürlüğü'nde 2011 yılı Aralık ayında TÜFE’de, yüzde 0,85 artış gerçekleştiğini de açıkladı.

 

Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kırıkkale illerini kapsayan İstatistikî bölgede ise madde bazında en yüksek artış yüzde 91,74 ile karnabaharda gerçekleşirken, en fazla düşüş ise yüzde -23,53 ile portakalda meydana geldi.

 

2011 yılı Aralık ayında Tüketici Fiyatları Endeksi'nde 26 İstatistikî Bölge içinde bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 1,39 ile Şanlıurfa, Diyarbakır illerini kapsayan istatistikî bölgede, en az artış ise yüzde 0,10 ile Antalya, Isparta, Burdur illerini kapsayan istatistikî bölgelerde meydana geldi. Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kırıkkale illerinden oluşan Nevşehir İstatistikî Bölgesi, bir önceki aya göre yüzde 0,85 artış ile birlikte 26 istatistikî bölge içerisinde en çok artış gösteren 7. bölge oldu.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  4 + 2
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.