• 29.1.2012 07:55:00
 • Esra Torlak
Haberi Paylaş

“Orta Doğu’nun Avrupa’sı Türkiye”

Geçtiğimiz yıl Irak’ı en büyük pazarı yapan Aydın Medikal ihracatta Orta Doğu pazarında satı ağını büyütmeyi hedefliyor

Sağlık sektöründe bölgenin ihtiyaçlarını karşılamak için teknik servis hizmetiyle başlayıp kısa sürede ürün satışına başlayan Aydın Medikal, 2010 yılında üretime başladı.

Hastane demirbaş ürünleri ve medikal ürün gruplarında üretim faaliyetlerine devam eden firma proje bazlı üretimler ve satışlar gerçekleştiriyor.

 AR-GE çalışmaları sayesinde hızlı bir şekilde büyüyen Aydın Medikal, iç pazarla birlikte Ortadoğu pazarında söz sahibi olmak için bölgede kurduğu bayilik ile ihracat çalışmalarına hız kazandırıyor.

A.C.M markası ile ihracat yaptıklarını belirten Satış ve Pazarlama Müdürü Mustafa Yener; “ Üç ürünümüzde ar-ge çalışmalarımız yoğunlaşmış durumda, hasta taşıma arabası, çocuk karyolası ve sedyelerimizde kendimize ait tasarım ve modellerimizi oluşturuyoruz. Başta Irak olmak üzere Libya, Tunus’a ihracat yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl en büyük pazarımız Irak’a 2 milyon dolarlık satış gerçekleştirdik” dedi.

Orta Doğu’nun Avrupa’sı Türkiye diyen Yener, Türk firmalarının pazarda avantajlı olabileceğini söyledi. Türk ürünlerine ilginin fazla olduğunu belirten Yener; “Sektöre girmek isteyen firmalar işe Çin ürünlerini kopya ederek başlıyor. Özellikle üretime geçmek için pazar araştırmaları yapılmalı, üretim için alt yapı oluşturulmalı, talepler ve ihtiyaçlar analiz edilmeli. Avrupa’nın bazı ürünleri Çin’i aratacak kalitede olduğu halde tercih ediliyor. İşte burada tanıtım devreye giriyor. Türkiye’nin tanıtımına odaklı çalışmaların faydasını biz pazarda bizzat

görüyoruz” diye konuştu.

Kalitenin yanında imajın çok etkili olduğunun altını çizen Yener, üretimde ve pazarlamada şirketlere ülkemizin tanıtımı adına büyük görev düştüğünü söyledi. Yener, “Devletin teşvikleri, ihracata yönelik firmaları organize etmesinin etkileri görülüyor. Türkiye’nin ihracatı artarak devam edecektir. Orta Doğu’da Türkiye popülaritesi artarak devam ediyor, bu etkinin yarısını Avrupa’da sağlayabildiğimizde ülke olarak ihracat hedeflerimiz üstüne çıkmamız mümkün olacaktır” dedi.

 

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  8 + 7
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.