• 31.12.2011 15:34:00
 • Cihan
Haberi Paylaş

Ortadoğu’da 82 milyar dolarlık Proje

Ortadoğu’da ilk 10 ayda 82 milyar dolarlık yeni proje başladı

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da iptal edilen ya da askıya alınan projelerin değeri 1.75 trilyon doları bulsa da 2011’in ilk 10 ayında 82 milyar dolar değerinde yeni projenin ihalesinin sonuçlandığı bildirildi. 2010’un aynı dönemindeki yeni projelerin değeri ise 80 milyar dolarda kalmıştı.

Citibank - Citi Yatırım Araştırma ve Değerlendirme tarafından hazırlanan Ortadoğu ve Kuzey Afrika Proje Takipçisi raporuna göre 2011’deki toplam projelerin üçte biri yanı 28 milyar dolarlık kısmı Suudi Arabistan’da kaydedildi. Irak, yüzde 20’lik pay ile 17 milyar dolar civarında yeni projeyi ihale etti. Birleşik Arap Emirlikleri aynı dönemde 14 milyar dolarlık yeni proje verdi. Kuveyt ise bir önceki yıla kıyasla yüzde 56’lık düşüşle sadece 4 milyar dolarlık proje ihalesi gerçekleştirdi. Doğal gaz zengini Katar’daki projelerin değeri de 8 milyar doları buldu.

Tüm dünyada görülen ekonomik daralmaya rağmen altı üyeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi’nde planlanan ve devam eden toplam projelerin değeri 1.8 trilyon dolar civarında. Suudi Arabistan’ın payı 650 milyar dolar, BAE’nin payı ise 600 milyar dolar.

Körfez projelerine İran ve Irak’takiler de eklendiği takdirde bu rakam 2.5 trilyon dolara ulaşıyor. Raporda, 313 milyar dolar ile İran’ın önemli bir piyasa olduğu ve Irak’taki projelerin de 355 milyar doları bulduğu ifade edildi. Bunun yanı sıra İran’daki geniş pazara rağmen Birleşmiş Milletler tarafından uygulanan yaptırımların müteahhitlerin önündeki en büyük engel olduğu hatırlatıldı.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  4 + 10
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.