• 11.12.2012 13:56:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Ortak Transit Rejimi Tasarruf Sağlayacak

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, Avrupa Birliği (AB) ile yaptıkları Ortak Transit Rejimi çalışması sayesinde yılda 100 milyon dolarlık bir tasarruf sağlayanacağını söyledi.

        Ziya Altunyaldız, yaptığı açıklamada, Kapıkule Sınır Kapısı'nda 1 Aralık itibariyle 'Ortak Transit Rejimi' başlattıklarını ve yeni sistemin maliyeti TIR başına 136 eurodan 30 euroya düşürdüğünü aktardı.

 

        TIR başına 106 euroluk bir tasarrufun yılda toplam 100 milyon dolarlık tasarruf sağlayacağını kaydeden Altunyaldız, sistemin işleyişi hakkında şu bilgileri verdi: “Berlin’den çıkan bir araç, Türkiye’nin hangi noktasına gelecekse aracın eşya ve taşıyıcıya ilişkin tüm bilgileri güzergâhtaki tüm gümrük kapılarına akıyor. Sadece bir tuşa basmak veya barkod okutmakla araç ve yükle ilgili tüm bilgileri anında görüyorsunuz. Önceden risk analizlerini yapabiliyor, fiziki muayene düşüyorsa bunu önceden tespit edebiliyorsunuz. Yoksa araç transit olarak geçiyor. Sistem, Avrupa Birliği ile olan taşımacılıkla yaklaşık 12 günlük süreyi 9 güne düşürüyor. Yani yüzde 25’lik gibi bir zaman tasarrufu da sağlıyor.”

 

        Hayata geçirilen 'e-TIR' uygulaması ile ilgili de bilgiler veren Altunyaldız, “TIR sistemi kapsamında yaptığımız diğer bir çalışma ile e-TIR sistemini de başlattık. Burada yeşil hat oluşturduk. Bu hatta da benzer bir anlayış var. Yine elektronik sistemlerle bilgilerin akışı söz konusu. Bu hattı kullanan taşıyıcılarımıza da benzer anlayışla önceden gelen bilgiler çerçevesinde risk analizleri ve diğer unsurlar yapılmak suretiyle sistemin hızlandırılması ve transit geçişi sağlamış olacağız.” şeklinde konuştu.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  1 + 0
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.