• 15.1.2012 10:46:00
Haberi Paylaş

Otomotivde 2012 Hedefi: 22 Milyar Dolar İhracat

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Celal Kaya, otomotiv endüstrisinin 2012 yılında bir milyon 200 bin adet araç üretimi ve 22 milyar dolarlık ihracat gerçekleştireceğini öngördü

Kaya, Türk otomotiv yan sanayine Rusya, Hindistan gibi birçok ülkeden yatırım için davetler geldiğini de hatırlatarak kalite ve güven unsuru yarattıklarını, yerli otomobil markası için de buna güvenerek yüzde 80'ine talip olduklarını vurguladı.

 

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD), üyelerine 2012'den umutlu olduğunu ve stratejilerini buna göre kurgulamalarını istedi. Üyeleriyle bir araya gelen ve 2011 yılının değerlendirilmesi ile 2012 yılının öngörülerini paylaşan TAYSAD Başkanı Celal Kaya, bu yıl bir milyon 200 bin adet araç üretimi ve 22 milyar dolarlık ihracat beklediklerini söyledi. Yerli otomobil markasının arkasında da dernek olarak durduklarını aktaran Kaya, "TAYSAD, tedarik sanayi olarak bütün bir yatırımı destekleyecek üretim yapısını organize etmeye ve arzusuna sahiptir. Biz yerli otomobil markamızın yüzde 80'ine talibiz. Parçalarını geliştirir, dizaynını yaparız. Kendimize güveniyoruz" dedi.

 

Otomotiv endüstrisinin adeta görünmeyen kahramanları olan yan sanayi yöneticileri, TAYSAD'ın organize ettiği üye toplantısında bir araya gelerek son ekonomik gelişmelerle birlikte dünyadaki otomotiv endüstrisinin gelişimiyle ilgili bilgilendirildiler. TAYSAD Başkanı Celal Kaya, üyelere 2011 yılının başında koydukları hedeflerin yüzde 99'unu doğru tahmin ettiklerinin altını çizerek, bu dönemde bir milyon 260 bin adet araç üretildiğini, 20.3 milyar dolarlık ihracat yapıldığını, adetsel olarak da 801 bin 112 adet aracın dış satışının gerçekleştiğini söyledi.

 

Kaya, ihracattaki başarılarının her geçen dönem arttığını hatırlatarak, toplam otomotiv endüstrisinin ihracatının yüzde 44'ünün yan sanayi tarafından yapıldığını vurguladı. Hedeflerinin önümüzdeki dönemlerde bu payı yüzde 50 seviyesine çıkarmak olduğunu aktaran Kaya, iç pazardaki rekor satış rakamı olan 910 bin adetlik satışın 545 bininin ithal araçlardan olduğunu hatırlatarak, "Umarım ithal araçta önümüzdeki dönemlerde başka artış olmaz" temennisinde bulundu.

 

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  1 + 19
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.