• 21.12.2011 15:31:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Özbek-Çin doğalgaz hattı tamamlanıyor

Özbekistan, Türkmenistan-Çin doğal gaz boru hattının toprakları üzerindeki üçüncü etabını kuruyor

Özbek-Çin ortaklı Asya Trans Gaz tarafından inşasına başlanan üçüncü etabın 2014 yılına kadar tamamlanması bekleniyor. 529 kilometre uzunluğundaki yeni etabın yaklaşık 2 milyar 200 milyon dolara mal olması bekleniyor.

İnşasında 3 bin dolayında kişinin çalışmakta olduğu etabın tamamlanması sonrasında hat üzerinde kurulacak istasyon ve kontrol noktalarında yaklaşık 600 dolayında kişi çalışmaya devam edecek. Üçüncü etaptaki boru hattından Özbekistan’dan Çin’e yılda 25 milyar metreküp dolayında doğal gaz aktarılabilecek.

2015’e kadar ise Özbekistan ve Türkmenistan’da Çin’e verilecek yıllık doğal gaz miktarının 65 milyar metreküpe ulaşması bekleniyor.

Özbekistan ve Kazakistan topraklarında da geçen 7 bin kilometre uzunluğundaki Türkmenistan-Çin doğal gaz boru hattında şu anda yılda ortamla 30 milyar metreküp dolayında doğal gaz sevkıyatı yapılıyor.

Geçtiğimiz ekim ayında 1931’de kurulan Uluslararası Doğal Gaz Birliğine 78. ülke olarak üye olan Özbekistan yılda ortalama 60 milyar metreküp dolayında doğal gaz üretimi yapıyor.

Üretti doğal gazın önemli bir kısmını iç piyasada kullanan Özbekistan, hali hazırda yurt dışına verdiği yıllık doğal gaz miktarı 20 ile 25 milyar metreküp arasında değişiyor.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  2 + 18
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.