• 28.12.2011 15:43:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Özbekistan’da Dolar, Kara Borsada Çakıldı

Dolar, Özbekistan’da yeni yıl arifesinde kara borsada çakıldı.

Resmi ve kara borsa şeklinde iki ayrı kur uygulamasının olduğu ülkede, dolar kara borsada son dönemlerin en düşük seviyesine geriledi. Bu hafta sonu itibariyle 2 bin 900 somu zorlayan dolar bugün itibariyle kara borsada 2 bini 620 som seviyesine kadar geriledi.

Resmi kur kulvarında ise dolar değer kazandı. Geçtiğimiz haftayı bin791 sumdan kapatan dolar, bugün bin 800 sınırını geçti. Özbekistan Milli Bankı doların resmi satış kur değerini bin 804 olarak açıkladı. Bu rakam, doların resmi kur kulvarında çıktığı en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti.

Doların kara borsada ani değer kaybına uğraması ise yeni yıl arifesinde piyasada yaşanan para (sum) azlığında kaynaklanan nakit para talebi artışına bağlanılıyor.

Bu arada kimi gözlemciler ise bu ani düşüşün geçici olduğunu ve yeni yıldan sonra doların kara borsada tekrar artışa geçeceğini dile getiriyor. Yeni yıl sonrasında doların kara pazarda 3 bin sınırına dayanacağı konuşuluyor.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  4 + 4
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.