• 1.2.2012 16:00:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

“Pazar Çeşitlendirmesi Mayası Tuttu”

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2011’i rekorlarla tamamlayan ve Orta Vadeli Program (OVP) hedefini aşan ihracatın artış trendinin devam ettiğini belirtti

Ocak ayı hracatının Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre yüzde 9,8 oranında arttığını vurgulayan Çağlayan, 2012 için hedefin 150 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmak olduğunu ifade etti. Çağlayan, pazar çeşitlendirmesi mayasının tuttuğunu da dile getirdi.

 

Ekonomi Bakanı Çağlayan, TİM tarafından açıklanan ocak ayı ihracat rakamlarına dair değerlendirmelerde bulundu. 2011 ihracatının bir önceki seneye göre yüzde 18,5 oranında artarak, OVP hedefi’ni aşıp 135 milyar dolar olduğunu aktaran Zafer Çağlayan, "Türkiye, 2011'de Cumhuriyet tarihinin yeni bir ihracat rekoruna ulaştı. 2012’de rekor kıran ihracatımız hız kesmeden devam ediyor. 2012 Ocak ayında ihracatımız 2011’in aynı ayına göre yüzde 9,8 artarak 10 milyar 555 milyon dolar seviyesine geldi. Ocak ayı ihracatımız 2008 Ocak ayı ihracat rakamından sonra ulaşılan en yüksek ikinci ocak ayı ihracat rakamıdır. Böylece küresel krizden sonra 2010 ve 2011’in ardından üçüncü yılda da ocak ayı ihracatımız artmıştır. Yüzde 9,8 oranında gerçekleşen artışın sene boyunca bu oranda devam etmesi halinde 2012 OVP hedefi olan 148,5 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak zor olmayacaktır." dedi.

 

OVP’de 148,5 milyar dolar olarak belirlenen 2012 ihracat hedefinde pazar çeşitlendirmesi, yeni pazarlara açılım, mevcut pazarlarda daha aktif çalışma ve ihracat seferberliği ile 150 milyar dolar hedefinin yakalanabileceğini belirten Zafer Çağlayan, "Geçen sene 105 ülkeye ihracat rekoru kırarak büyük başarı elde eden ihracatçılarımız, 2012’de de Ekonomi Bakanlığı önderliğinde yeni pazarlarda güçlerini artırmak için çalışmaya devam edecekler. Ocak ayı ihracat rakamları gösteriyor ki pazar çeşitlendirmesi ve yeni pazarlara açılım stratejisinin meyvelerini her geçen gün topluyoruz. Avrupa ülkelerinde derinleşen kriz nedeniyle bölgeye ihracatımızda yaşanan durgunluk, ihracatçılarımızın yeni pazarlardaki performanslarını artırdı. İhracatımızın yarıya yakınını oluşturan AB pazarında artış gerçekleşmezken, diğer pazarlarımızda yaklaşık yüzde 20 artış yakalandı. En büyük ihraç pazarımız AB’nin ihracatımız içindeki payı geçen yılın aynı ayına göre 48,3’ten yüzde 43,6’ya geriledi; ancak buna rağmen ocak ihracatımız yüzde 9,8 oranında arttı. Bu da pazar çeşitlendirmesi mayasının tuttuğunu göstermektedir. Artık, NAFTA (ABD, Meksika ve Kanada) ülkeleri ihracatçılarımıza uzak değil. NAFTA ülkelerine ocak ayında ihracatımız yüzde 52,9 artış elde etti ve bu ülke grubuna ihracatımız 535 milyon doları aştı. Aynı şekilde Afrika ülkelerine ihracatımız Ocak ayında yüzde 23,1 artarak 953 milyon dolara ulaştı. Afrika’nın 2011’de yüzde 8,1 olan toplam ihracatımızdaki payı ocak ayında yüzde 9’a çıktı." ifadelerini kullandı.

 

Ocak ayında 2 milyar 62 milyon dolar ihracat yapılan Ortadoğu ülkelerinin ihracatındaki payı ise yüzde 18,5’ten yüzde 20’ye çıktığını vurgulayan Çağlayan, şöyle devam etti:

 

"En büyük pazarımız olan AB’ye ihracatımız geçen senenin aynı ayına göre değer bazında binde 6 gerileyerek 4 milyar 604 milyon dolar oldu. Bu da ihracatçılarımızın AB pazarlarında yaşanan her türlü olumsuzluk ve Euro bölgesi krizine rağmen pazardaki yerlerini koruduklarını göstermektedir. Avrupa krizine en duyarlı iki sektörümüz olan tekstilde yüzde 2,9, hazır giyimde yüzde 4,2 azalma yaşanmış olsa da sanayi ürünleri ihracatımız yüzde 10’un üzerinde arttı. Sektörler arasında en yüksek ihracat hacmine ulaşan 1 milyar 609 milyon dolar ile otomotiv oldu. Otomotiv ihracatımız geçen ay yüzde 8,1 yükseldi. Otomotiv sektörümüz ihracatımızın lokomotifi olmaya devam etmektedir. Ocak ayı içinde Almanya, Irak, İngiltere ve Fransa en fazla ihracat yaptığımız ülkeler sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır. Ocak 2012’de Almanya’ya 1 milyar 40 milyon dolar, Irak’a 752 milyon dolar, İngiltere’ye 626 milyon dolar, Fransa’ya 512 milyon dolar ihracat gerçekleşti. Yeni teşvik sistemimiz de ihracatımızı yüksek katma değer geliri sağlayacak bir yapıda olacaktır. 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmak için, sürdürülebilir ve tabana yayılmış ihracat artışı yakalamayı, mevcut pazarlarımızdaki gücümüzü korurken yeni pazarlardaki varlığımızı, yüksek teknolojili ve markalı ürün ihracatını artırmayı amaçlıyoruz.”

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  2 + 0
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.