• 24.4.2012 08:35:00
 • Yeliz YİRMİBEŞ
Haberi Paylaş

Petroyağ İhracatını Büyüttü

Demir çelik, alüminyum, tekstil, gıda, temizlik, kozmetik, plastik ve kauçuk gibi birçok sektöre hizmet veren Petroyağ, 20’den fazla ülkeye gerçekleştirdiği ihracatını yüzde 20 büyüttü

Yurtiçi ve yurtdışından sağladığı yağlayıcılarla satış, danışmanlık, tasarım, üretim ve satış sonrası hizmeti sunan Petroyağ ve Kimyasallar Sanayisi, 20’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

 

Ünal Soysal tarafından 1993 yılında kurulan Petroyağ’ın; demir çelik, alüminyum, tekstil, gıda, temizlik, kozmetik, plastik ve kauçuk gibi birçok sektöre hizmet verdiğini belirten Petroyağ ve Kimyasallar San. Tic. A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ceyhun Hoşdil, her geçen büyüyerek pazar paylarını genişlettiklerini söyledi.

 

Avrupa normlarını karşılayan proses yağları, özel kalıp ayırıcılar, bakır tel çekme sıvıları, hadde yağları, özel kompresör yağları, gıdaya uygun yağlar ile gresler ve sanayi için sentetik ürünlerin de ürün grubunda yer aldığını açıklayan Hoşdil, “Türbinler için mineral ve sentetik yağlar, gaz motorları için yağlar, antifrizler, inhibitörler ve ayrıca Avrupa’da endüstriyel yağ üretiminde son zamanlarda yoğunlukla kullanılmaya başlanan grup II ve III baz yağları portföyünde bulunan diğer ürünlerimiz arasındadır” dedi.

 

Romanya ve Bulgaristan’da özel proses yağlarında pazar lideri olduklarını aktaran Hoşdil; İran, Cezayir, Belarus ve Ukrayna da distribütörlüklerinin olduğuna dikkat çekerek, “Satışlarımızın yüzde 30’unun ihracat olmasını hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşmak için güçlü bir ekiple hedeflediğimiz pazarlar üzerinde çalışma yapıyoruz. Türkiye sanayisine yaptığımız hammadde tedarikinin yanında niş marketlerde de hizmetimizi sürdüreceğiz. 2011 yılını, ihracatta yaklaşık yüzde 20 büyüyerek ve sadece endüstriyel yağlarda 2 bin 500 ton ihracat yaparak tamamladık. Bugün ihracat yaptığımız ülke sayısı 20’nin üzerinde ve bu yılki ihracat ülke sayısını 30’ a çıkarmak için ülke ziyaretleri ve pazar araştırmalarına ağırlık veriyoruz” diye konuştu. İhracat paylarını arttırmak için hedef ülkelerdeki çalışmalarına hız verdiklerini ifade eden Hoşdil, 2010 yılı itibariyle stoklama hacmindeki kapasitelerini, yaklaşık 5 bin tonu merkez fabrikasında olmak üzere 10 bin tona ulaştırdıklarını vurguladı.


TEİAŞ STANDARTLARINI KARŞILAYAN İLK TÜRK ŞİRKETİ

 

2010 yılında Anadolu Kaplanları sıralamasında ilk 500 arasına girmeyi başardıklarının altını çizen Hoşdil, Petroyağ’ın başarılarından şöyle bahsetti:

 

“Petroyağ, sektörde ilk üç içerisinde yer alıyor. İlk yıl 200 ton satış rakamına ulaştık ve yurt dışındaki pazarları da ekleyerek satış rakamlarını her geçen yıl arttırdık.  Geçtiğimiz yıl trafo yağı ihalesini kazanan ve TEİAŞ standartlarını karşılayan ilk Türk şirketi olmayı başardık.”

 

Ar-Ge çalışmalarına önem verdiklerini söyleyen Hoşdil, hem laboratuar hem de stok alanlarında yatırımlar yaptıklarını belirterek, 2009 yılından itibaren ISO 17025 belgeli akredite laboratuara sahip olduklarını anlattı. Hoşdil, “2010 yılında en modern cihazlarla yatırımı tamamladığımız laboratuarımızda, 50’nin üzerinde ISO ve ASTM standartlarıyla birlikte TSE standartlarını da içeren testler yapıyoruz. Ayrıca hammadde giriş ve bitmiş ürün çıkış kontrollerinin yanında müşteri ve pazar ihtiyaç ve isteklerine paralel yeni ürün geliştirmede kendimizi farklı bir kulvarda görüyoruz. Pazarda yakaladığımız tüm fırsat ve olasılıkları Ar-Ge ile birlikte çalışarak sürdürüyoruz”  şeklinde konuştu.

 

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  0 + 2
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.