• 17.1.2012 14:25:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

“Piyasadaki Sütlerde Aflatoksin M1 Bulunmuyor”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, piyasalardaki sütlerin karaciğer kanseri ve siroza yol açtığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi

Bakan Eker, Türkiye’deki bin örnekten yalnızca birinde antibiyotik kalıntılarına rastlandığını ifade ederek, “Geçtiğimiz hafta gıda güvenliği ile ilgili 102 yönetmelik yayınladık. Binde birlik ihtimali ortadan kaldırmaya dönük yeni bir sisteme geçiyoruz.” dedi.

 

    Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında imzalanan Ağaçlandırma Protokolü ardından Tarım Bakanı Mehdi Eker, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Bakan Eker’e bugün bazı gazetelerde yer alan,“Sütlerde karaciğer kanseri ve siroza yol açacak antibiyotik kalıntılarına rastlandı.” yönündeki açıklamaları soruldu. Haberi, 'insafsızca' diye niteleyen Eker, söz konusu ifadenin bir muhalefet partisi milletvekilinin sorduğu soruya verdiği sayfalarca dolu cevaptan bir kısmının cımbızlanarak alındığını ifade etti. Eker, "Sayfalarca soru cevap var, bu ‘Bulunabiliyor’ kelimesini çıkarıp manşete taşıyıp, ‘Sütte kanserojen madde paniği şeklinde manşete taşımak, inanın insafsızlıktır. Günah bu millete yazık. Bunun da bir sorumlusunun bulunması lazım.” diye konuştu.

 

    Dünyanın hiçbir yerinde mutlak anlamda, antibiyotik ürünlerinin süte geçmesinin önlemediğini kaydeden Bakan Eker, basında bu yönde çıkan haberlerin Türk üreticisi ve çiftçisi adına gıda sanayi adına da insafsızlık olduğunu kaydetti. Bundan sonra kişilerin kendi hayvanına yem üretse bile onun kaydını tuttuklarını anlatan Bakan Eker, şunları söyledi:

 

    “Böyle bir uygulama başlattık. 102 yönetmelikle birlikte, artık herkes hayvanına ne yediriyorsa bu denetlenecek, bu delindiğinde ise müeyyideler uygulanacak. Gıda güvenliği ile ilgili önemli uygulamalardan biri de bu. Tüketicilerin edişe edecek bir durum yok. Hem bürokrasisi azaltıldı. Hem müeyyideler arttırıldı. Adam kendi işletmesinde kendisinin verdiği kaydı kullanacak dolayısıyla aflatoksin meselesi de, binde birlik ihtimali de elimine edilecek tarzda yeni bir düzenleme getiriyoruz.”

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  2 + 13
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.